ЗДДС, чл.3

1_25/15.04.2013
ЗДДС, чл.3
Във Ваше запитване, постъпило в дирекция ……. с вх №., e изложена следната фактическа обстановка:
Считано от 08.04.2013г. ще ползвате едногодишен служебен неплатен отпуск, тъй като от същата дата следва да започнете работа като командирован национален експерт в Регистратурата на Европейския съд по правата на човека /ЕСЧП/ към съвета на Европа в гр. С……., Франция. Тъй като командироването Ви се обезпечава финансово от Министерството на правосъдието на Република България по линията на т.нар. „Норвежки финансов механизъм” /предвиден за финансиране командироването на български действащи магистрати за обучението им в ЕСПЧ по приложението на Европейската конвенция за защита правата на човека/, сключвате с представители на министерството договор, който прилагате и съгласно който сте длъжен срещу възнаграждение да престирате труд в регистратурата на ЕСПЧ в Страсбург, Франция.
Във връзка с гореизложеното задавате следните въпроси:
1. Ще попада ли в обхвата на ЗДДС дейността Ви в ЕСПЧ по време на командироването Ви там, т.е ще се явявате ли данъчно задължено лице по смисъла на закона?
2. Ако се счете, че дейността Ви попада в обхвата на ЗДДС, т.е че се явява доставка на услуга, то явява ли се тази доставка облагаема такава по смисъла на закона, при условие че услугата ще се извършва от Вас на територията на чужда държава?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Като независима икономическа дейност ал.2 от цитирания член определя дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Извън обхвата на независимата икономическа дейност остава дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово. /чл.3, ал.3, т.1 от ЗДДС/
Нормата на чл.3, ал.3 от ЗДДС кореспондира с тази на чл.4, ал.4 от Шеста Директива, понастоящем чл.10 от Директива 2006/112/ЕО. Съгласно разпоредбата, условието в чл.9, пар.1 (от Директива 2006/112/ЕО), че икономическата дейност се извършва “независимо”, изключва наетите и други лица от обхвата на ДДС, дотолкова, доколкото те са обвързани с работодател по договор за работа или с някакви други юридически връзки, създаващи взаимоотношение на работодател и наето лице във връзка с условията на работа, възнаграждението и отговорността на работодателя. При изследване на „независимостта” на една дейност се поставят въпросите дали лицето извършва дейността си за своя собствена сметка и на своя лична отговорност, а също и дали е подчинено на работодател. Съдът на Европейския съюз също приема, че критериите за това кога една дейност е независима са дали с оглед на начина на извършване на дейността, възнаграждението и най-вече на отговорността и риска за дейността, лицето действа независимо (решения по дела С-202/90 и С-355/06). По принцип критериите за зависимост се свързват с начина на осъществяване на дейността (дали лицето само организира дейността си или не и дали то е организационно свободно), възнаграждението и особено рискът от извършване на дейността – дали носи риска от дейността си и отговаря за задълженията си, поети към доставчици и клиенти при изпълнение на професионална дейност, или този риск се носи от организацията, в която работи.
Във връзка с гореизложеното и предвид посоченото във Вашето запитване, считаме че дейността Ви в ЕСПЧ не притежава белези на независима икономическа дейност и не попада в обхвата на Закона за данък върху добавената стойност.

Оценете статията

Вашият коментар