ЗДДС, чл.3

1_ИТ-00-82/04.06.2010
ЗДДС- чл. 3
По повод ваше запитване постъпилов дирекция „ОУИ”-….. изразяваме следното становище :
Собственик сте на два недвижими имота, които сте придобили през 2008 година. Поради финансови затруднения се налага да ги продадете. Продажната цена от двата имота ще надвишат сумата от 50 000 лв. и задавате въпроса дали да се регистрирате по ЗДДС .
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. От употребения израз „всяко лице” следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал.3 на същата разпоредба. Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл.3, ал.2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. От значение е конкретната дейност дали е извършвана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Без значение се явява факта по какъв начин е придобито имуществото и кога, дали същото е в СИО или на чие име е придобито
Относно извършването на разпоредителна сделка с недвижимия имот – същата няма да представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС при условие, че се извършва еднократно, а не редовно и по занятие. В този случай сделката ще попада извън обхвата на ЗДДС и няма да представлява доставка по смисъла на ЗДДС. Само при такава хипотеза няма да възникне задължение за начисляване на ДДС.
Следва да имате предвид, че в хода на производствата по ДОПК действителните факти от значение за случая се установяват от органите по приходи, като при изпълнение на правомощията си по ДОПК същите са самостоятелни и независими.

Оценете статията

Вашият коментар