ЗДДС, чл.30, aл. 1,ППЗДДС, чл.23, aл. 3, т. 3

2_ 1083/15.10.2015 г.
чл.30, ал.1 отЗДДС и чл.23, ал.3, т.3 от ППЗДДС
Дружество “Х” е българско спедиторско дружество, с регистрация по ЗДДС,наето от иранска фирма да организира транспорт на стоки от Франция до Иран. Стоките тръгват от Франция с митническа декларация и ЧМР.
От Франция до България стоките се превозват от дружество “П….”ЕООД. Разтоварват се в митнически склад в България, след което сенатоварват в камион на друга транспортна фирма “Z” с българска регистрация, която ги експедира до фирмата получател в Иран.Дружество “П….” ЕООДполучава ЧМР с изпращач френска фирма и получател иранска фирма, като в т.13 на ЧМР- указание за изпращача се посочва фирмата, която ще осъществи транспорта за отсечката от Българиядо митнически склад в Иран – фирма “Z”.
Дружество “П….” ЕООД ще фактурира транспорт на фирма “Х” за отсечката Франция – България, предвид което е поставен е следният въпрос:
1. Следва ли фактурата да бъде с нулева ставка на данъка като част от международен транспорт, съгласно чл.30, ал.1 от ЗДДС и чл.23, ал.3, т.3 от ППЗДДС и кои членове следва да се посочат като основание за неначисляване на данък?
Във връзка с изложената в запитванетофактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следнотостановище:
Видно от запитването дружество “П……..” ЕООД осъществява транспортна услуга на спедиторскатафирма“Х” за отсечката Франция – България.
Съгласно чл.22, ал.3 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него, предоставена на данъчно задължено лице, се определя по реда на чл. 21, ал. 2 и 3.
Предвид разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
В конкретния случай доставчикът и получателят на услугата са български дружества и мястото на доставката, предвид разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС е в България.
Съгласно чл.23, ал.3 от ППЗДДС нулева данъчна ставка се прилага и за доставки на транспортни, спедиторски, куриерски или пощенски услуги (различни от услугите по чл. 49 от закона), когато получателят е данъчно задължено лице, установено на територията на страната, и услугите са оказвани във връзка с международен транспорт между:
1. трета страна/територия и трета страна/територия;
2. трета страна/територия и друга държава членка;
3. друга държава членка и трета страна/територия;
4. две точки на територията на една трета страна/територия.
Алинея 3 се прилага и по отношение на частта на транспорта на територията на страната, когато същият е част от международния транспорт по ал. 3 и е извършен от същия превозвач /ал.4 на чл.23 от ППЗДДС/.
Видно от разпоредбата на чл.23 от ППЗДДС в същата не се съдържа хипотеза за прилагане на нулева ставка на данъка, в случаите когато превозвача извършва транспортна услуга за отсечката от държава членка до друга държава членка, която е част от транспортната услуга между държава членка и трета страна.
В конкретния случай за осъществената транспортна услуга от “П…….” ЕООД на българското дружество спедитор, по отсечката Франция – България, която е част от транспортната услуга по маршрута от Франция до Иран не следва да се прилага нулева ставка на данъка, предвид разпоредбата на чл.23, ал.3 от ППЗДДС, във връзка с чл.30 от ЗДДС.
Налице е облагаема доставка по силата на чл.12 от ЗДДС. Данъкът е изискуем от регистрираното по ЗДДС лице доставчик по облагаема доставка, на основание чл.82, ал.1 от ЗДДС, като приложимата данъчна ставка е 20 на сто.

Оценете статията

Вашият коментар