ЗДДС, чл.39, т. 1,ЗДДС, чл.73

2_ 1451/11.12.2014г.
ЗДДС чл.73
ЗДДС чл.39, т.1
Отправили степисмено запитванедоДирекция ОДОП ….,в което сте изложили следната фактическа обстановка:
Вашето дружество извършва дейности свързани с превенция, профилактика, диагностика и лечение на здравето съгласно Закона за лечебните заведения в Р. България. Дружеството е регистрирано като лечебно заведение, като в приложение са описани специалностите, по които се извършва дейността, а именно: педиатрия, хирургия, нервни болести, ревматология, уши-носно-гърлени болести, очни болести, вътрешни болести и психиатрия.
Част от дейността си дружеството извършва на база на сключени договори за периодични медицински прегледи, съгласно Наредба №3 от 1987г. на МЗ за задължителните предварителни периодични медицински прегледи на работниците и Наредба №Н-11 от 30.04.2014г. за определяне на изискванията за здравословна годност на морските лица в Република България
Въпросите, които поставяте са следните:
1.Кога извършените прегледи от лекари с призната специалност и лабораторни изследвания са облагаема услуга и кога се третират като необлагаема доставка съгл. чл.39, т.1 от ЗДДС?
2.Кога медицинските прегледи, извършвани от лекари в обхвата на профилактичните прегледи, нямат за цел да предпазят здравето на пациента? Кой е органът, който освобождава от задължението лекарят по време на профилактичния преглед да диагностицира и да лекува, а само да освидетелства? Още повече освидетелстването е процес, който неминуемо изисква диагностика. Профилактичният преглед не е работа с документи. Цитираните по-горе наредби задължават всеки от лекарите лично да постави подписа си под съответната диагноза след осъществяването на прегледа. Никой от участващите в прегледа лекари не прави заключение въз основа на вече извършени от друг диагностика и терапия.
3.Възможно ли е при евентуална регистрация по ЗДДС дружеството да се възползва от данъчен кредит при закупуването на медицинска апаратура, която ще се използва само за нуждите на профилактичните прегледи?
4.Кога дружеството е длъжно да поиска проверка по ЗДДС, поради регистриран оборот за последните 12 месеца преди текущия в размер над 50 000 лева общо или само от облагаеми услуги?
5.Предвид последователната практика на Съда на ЕС понятията «здравни /медицински/ услуги» и «извършването на здравни /медицински/ услуги» обхващат услугите с цел диагностициране, терапия и доклокото е възможно, успешно лечение на заболявания и разстройство на здравето. Как следва дружеството да фактурира услугите на своитe клиенти при извършване на профилактичните прегледи? Клиентите не дължат допълнителна цена за освидетелстването на здравословна годност над тази за медицинските прегледи, тъй като в посочените наредби на лечебното заведение, извършващо прегледите, е вменено задължението за това при всеки медицински преглед. Посочили сте, че по същата логика не се изисква например допълнително заплащане, когато се налага издаването на болничен лист за временна нетрудоспособност на базата на извършен медицински преглед.Как следва да се оформи документално тази услуга?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище по приложението на разпоредбите на ЗДДС:
След извършена служебна справка бе установено, че Вашето дружество има отказ за регистрация по ЗДДС, издаден от органи по приходите от ТД на НАП. На част от въпросите, които поставяте в запитването си, вече сте получили отговор от орган по приходите в мотивите на отказа за регистрация по ЗДДС, поради което на основание т.4.3. от процедура ДОМ 1 “Изготвяне отговори на запитвания“, утвърдена от Изп. Директор на НАП, отдел ДОП не следва да отговаря.
За определяне вида на извършваните от Вас доставки, Ви прилагаме копие от решение на съда на СЕС от 20.11.2003г. по дело С-307/01, в чиито точки от 63 до 68се коментира възможносттаза освобождаване от ДДС спрямо медицински услуги, които са свързани с Вашата дейност, а именно:
– извършване на медицински прегледи на частни лица по искане на работодатели или застрахователи,
– взимане на кръв или на други телесни проби при тестуване за наличие на вируси, инфекции или други болести по искане на работодатели или застрахователи,
– издаване на медицински удостоверения, например за годност за пътуване
По отношение на възможността за ползване на данъчен кредит при евентуална регистрация по ЗДДС на дружеството Ви:
За да се признае право на данъчен кредит следва да са изпълнени изискванията на чл.69 и чл.71 от ЗДДС.
По смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
В чл. 73, ал. 1 от ЗДДС е предвидено право на приспадане на частичен данъчен кредит от регистрираното лице по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
За получените стоки или услуги, които ще бъдат използвани както за облагаеми, така и за освободени доставки, ще възникне право на частичен данъчен кредит.
За определяне размера на частичния данъчен кредит в закона е предвиден специален ред – чл. 73, ал. 2 от ЗДДС, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен с точност до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности.
Съгласно ал. 5 на чл. 73 от ЗДДС коефициентът се изчислява на базата на оборотите по ал. 3 и 4 от същата разпоредба за цялата предходна календарна година, а когато такива обороти за предходната календарна година липсват – на базата на оборотите по ал. 3 и 4 за данъчния период, през който възниква правото на приспадане на данъчен кредит.
За целите на изчисляване на коефициента в разпоредбата на чл. 64 от ППЗДДС допълнително е уточнено какво не се включва в оборотите по ал. 3 и 4 на чл. 73 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар