ЗДДС, чл.45, aл. 1,ЗДДС, чл.27, aл. 3,ЗДДС, чл.45, aл. 5, т. 1,ЗДДС, чл.26, aл. 3

чл. 45, ал. 1 от ЗДДС
Чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС
чл. 26
чл. 26, ал. 3
чл. 27, ал. 3 от ЗДДСИзх. № 53-04-167
20.04.2015 г.
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-04-167/11.03.2015 г. във връзка с прилагането разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„XXX“ ООД възнамерява да закупи урегулиран поземлен имот (УПИ) срещу цена в размер на 600 000 лв. Продавачът е закупил земята през 2006 г. срещу цена от 1 100 000 лв. В момента на покупко-продажбата земята е била със статут на земеделска, а през 2007 г. имотът е урегулиран по смисъла на § 5, т. 11 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията (ДР на ЗУТ). В счетоводството на продавача имотът е заведен по неговата покупна цена.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Как следва да се определи данъчната основа на доставката на УПИ?
По така установената фактическата обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбите на чл. 12 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и чл. 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които ЗДДС предвижда друго. По отношение на доставките, свързани със земя и сгради, са установени особени правила, които в съответствие с чл. 12, ал. 1 от закона, се прилагат с приоритет пред тези на посочената разпоредба. Така по силата на чл. 45, ал. 1 от ЗДДС прехвърлянето на правото на собственост върху земя е освободена доставка. Тази разпоредба дерогира общата разпоредба на чл. 12, ал. 1 от закона, доколкото предвижда нещо различно от предписаното в нея. Чл. 45, ал. 5, т. 1 от ЗДДС, обаче, установява специални правила по отношение на установените с чл. 45, ал. 1, доколкото приложното поле на тази норма е ограничено по обхват в сравнение с приложното поле на чл. 45, ал. 1 от ЗДДС. Поради това, а и предвид изричната разпоредба на чл. 45, ал. 5, т. 1, чл. 45, ал. 1 от ЗДДС не се прилага по отношение на прехвърляне право на собственост върху УПИ по смисъла на ЗУТ. Поради това, при такива доставки се прилага общата разпоредба на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, поради което тези доставки са облагаеми.
Правилата за определяне на данъчната основа на облагаемите доставки са установени с разпоредбите на чл. 26 и чл. 27 от ЗДДС. Общите правила са тези на чл. 26 от закона. Според тези разпоредби данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, с изключение на евентуални неустойки и лихви с обезщетителен характер. Тази данъчна основа се увеличава, като в нея се включват елементите по чл. 26, ал. 3 от същия текст.
В случай, че Вашето дружество и продавача са свързани лица по смисъла на § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДР на ДОПК) и са налице обстоятелствата по чл. 27, ал. 3 от ЗДДС, то данъчната основа на доставката ще бъде пазарната цена, при положение, че са налице условията по т. 1 от същата разпоредба.
Обстоятелството, че цената, на която продавачът е закупил земята, е по-висока, отколкото цената, договорена за настоящата покупко-продажба, е ирелевантно по отношение на данъчната основа, която следва да се определи, доколкото редакцията на чл. 27, ал. 1 от закона, действаща към момента, в който продавачът е закупил земята, е изменена и понастоящем ограничението по чл. 27, ал. 1 от ЗДДС не обхваща доставките, свързани със земя.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар