ЗДДС, чл.45, aл. 1,ЗДДС, чл.80,ЗДДС, чл.45, aл. 5, т. 1,ЗДДС, чл.79, aл. 6,ЗДДС, чл.79, aл. 3

Изх. № 23-22-1429/26.09.2013 г.
чл. 45, ал. 1 и ал. 5, т. 1, чл. 79, ал. 3 и ал. 6 и чл. 80 от ЗДДС
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ., е постъпило писмено запитване, прието с вх. № 23-22-1429 от
08.07.2013 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„..” ЕООД е регистрирано по ЗДДС. Дружеството е собственик на урегулиран поземлен имот (УПИ), закупен от физически лица и от община Правец, като при придобиването му дружеството не е ползвало данъчен кредит. В имота е построена жилищна сграда, като дружеството е приспадало под формата на данъчен кредит начислявания в процеса на строителството ДДС. Поради некачествено строителство и съобразно желанието на потенциален купувач, да закупи само УПИ, възнамерявате да разрушите сградата и да продадете само терена, върху който същата е построена.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Следва ли да бъде обложена с ДДС покупко-продажбата на УПИ?
2.При разрушаването на жилищната сграда ще възникне ли задължение за дружеството да коригира ползвания данъчен кредит?
По така установената фактическата обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос
Съгласно чл. 5 от ЗДДС, стока по смисъла на закона е всяка движима и недвижима вещ. Чл. 6 от ЗДДС регламентира като доставка на стока по смисъла на закона прехвърлянето на правото на собственост върху стоката. Поради това, прехвърлянето на право на собственост върху недвижими имоти има характер на доставка на стока. Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока по смисъла на чл. 6 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в изрично предвидените случаи. Това означава, че облагаема ще бъде всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена. Особените разпоредби, регламентиращи режима на облагане на тези видове доставки, са заложени в текстовете на чл. 45 от ЗДДС. При отговора на конкретния въпрос следва да се имат предвид чл. 45, ал. 1 и ал. 5, т. 1 от закона. Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС прехвърлянето на правото на собственост върху земя е освободена доставка. Чл. 45, ал. 5 от закона, обаче, постановява, че правилото, установено с чл. 45, ал. 1 не се прилага в случаите, когато предмет на доставката е УПИ по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ).
От горното следва извода, че продажбата на УПИ, която „..” ЕООД възнамерява да извърши, ще бъде облагаема и дружеството е задължено да начисли ДДС. Данъчната основа на доставката следва да бъде определена по правилата на чл. 26 от ЗДДС, а в случай, че страните по сделката са свързани лица по смисъла на § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), следва да бъдат съобразени и правилата на чл. 27 от ЗДДС.
По втори въпрос
Относимите към въпроса разпоредби са тези на чл. 79, ал. 3 и ал. 6 и чл. 80 от ЗДДС. Съгласно първата от тях регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Чл. 79, ал. 6 от ЗДДС регламентира начина на извършване на корекциите в случаите, свързани с дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). В чл. 80 от закона са установени особените обстоятелства, при които корекции не се извършват.
Доколкото конкретния случай попада в обхвата на чл. 79, ал. 3 и ал. 6 и не е сред посочените в чл. 80 от ЗДДС, то дружеството следва да коригира ползвания данъчен кредит по реда на чл. 79, ал. 6, т. 1 от закона.
По тези въпроси изпълнителният директор на НАП е издал подробно указание с № 91-00-261 от 04.09.2007 г., достъпно на интернет страницата на НАП.
За разходите, извършени във връзка с разрушаването на сградата, дружеството ще има право на данъчен кредит.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар