ЗДДС, чл.45,ЗДДС, чл.27

.№ 5_20-00-1838/ 16.12.2009г.
ЗДДС, чл.45
ЗДДС, чл.27
В запитването е посочено, чевъзнамерявате да извършите продажба на част от имуществото на едноличния търговец. Посоченое, че активите „Склад, офис и лаборатория”,които възнамерявате да продадете са построени през периода 1991г. – 1993 г. По настоящем обектът има остатъчна стойност 27 000 лв., а оценката на имота се очаква да бъде над 100 000 лв.
При така изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1. Може ли имотът да бъде продаден по остатъчна стойност
2. При положение, че обектът е построен когато не е действал ЗДДС, дължи ли се ДДС за земя, сграда или друго.
3. Съпругата Ви явява ли се като собственик на имотите на фирмата
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Редът за определяне на данъчната основа на доставките е определен в чл.26 и чл.27 от ЗДДС.Предвид това, че взапитването не се посочват факти,коитоводятдо прилагането на чл.27 от ЗДДС, който предвижда специален ред за определяне на данъчната основа, при определянето на последната следва да бъде приложена разпоредбата на чл.26 от ЗДДС, с която се регламентира общото правило за определяне на данъчна основа.
Съгласно чл.26, ал.2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Размерът на данъка се определя като данъчната основа се умножи по данъчната ставка ( чл.67, ал.1 от ЗДДС).
Данъчната основа е стойността върху, която се начислява или не се начислява данък в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена.
Данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради е уредено в чл.45 от ЗДДС и чл. 44 от ППЗДДС.
По отношениепрехвърлянето на собственост върхусгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях е приложима разпоредбата на чл.45, ал.3 от ЗДДС и същите са предмет на освободена доставка.
Определението за “сгради, които не са нови”, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т.5 от ДР на ЗДДС. С визираната норма е дадена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
В случай, че сградата или част от нея, не отговаря на посочените по-горе условия, ще представлява „стара сграда”, за която при продажбата на основание чл.86, ал.3 от ЗДДС не се начислява ДДС, тъй като ще е предмет на освободена доставка.
Предмет на освободена доставка по смисъла на чл.45, ал.3 от ЗДДС е и прилежащия терен към сграда, която не е нова. Определение за прилежащ терен е дадено в §1, т.6 от ДР на ЗДДС – “прилежащ терен“ е сумата от застроената площ по смисъла на ЗУТ и площта около застроената площ, определена на база отстояние 3 м. от външните очертания на всяка от ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж на сградата, в рамките на урегулирания поземлен имот. По отношение на земята, която не се счита за прилежащ терен към стара сграда е приложима разпоредбата на чл.45, ал.5, т.1 от ЗДДС, поради което при прехвърляне на собственост върху тази част от урегулирания поземлен имот се начислява данък върху добавената стойност, независимо, че при придобиването на имота може да не е бил начислен данък.
Относно данъчното третиране на доставки, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по Закона за данък върху добавената стойност в сила от 1 януари 2007 г. от Изпълнителния директор на НАП е изразеностановище в писмо изх.№ 91-00-261/ 04.09.2007г., което може да намерите на интернет страницата на НАП – nap.bg .
Отговор на въпроса- дали съпругата Ви е собственик на имотите на фирматане можем да Ви дадем, тъй като поставеният въпрос е извън компетентността на приходната администрация.  
.
.

Оценете статията

Вашият коментар