ЗДДС, чл.46, aл. 1, т. 5

Изх. № 53-00-232
24.11. 2015 г.
чл. 46, ал. 1, т. 5 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество – Изпълнител с предмет на дейност консултантски услуги в областта на финансите, предоставя услуги по анализиране, проверка, изследване или консултиране в областта на финансите, капиталовите пазари и икономически въпроси, свързани с дейността на търговски дружества.
Дружество – Възложител развива дейността си в сферата на възобновяемите енергийни източници в България.
Съгласно сключения между лицата договор, изпълнителят ще получава възнаграждение за извършването на съдействие към възложителя да осигурява независими експерти или специализирани дружества и на комплексни консултантски услуги.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Счита ли се полученото от изпълнителя възнаграждение за освободена доставка, по смисъла на чл. 46, ал. 1, т. 5 от ЗДДС или представлява облагаема доставка по чл. 9 от закона, в случай, че доставката е с място на изпълнение на територията на страната?
2.Как следва да се третира полученото от изпълнителя възнаграждение, в случай, че доставката е с място на изпълнение на територията на ЕС?
3.Как следва да се третира полученото от изпълнителя възнаграждение, в случай, че доставката е с място на изпълнение на територията на трети страни?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Услуга по смисъла на чл. 8 от ЗДДС е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
Доставка на услуга, съгласно чл. 9 от ЗДДС е всяко извършване на услуга.
Мястото на изпълнение при доставка на услуга, на основание чл. 21, ал. 1 от ЗДДС, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
Съгласно ал. 2 на същия законов текстмястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Съгласно чл. 46, ал. 1, т. 5 от ЗДДС освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене; това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член.
Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” София Ви еизпратила писмено становище с Изх. № 53-04-549/01.10.2015 г. във връзка с предоставяне на консултантски услуги в областта на финансите, капиталовите пазари и икономически въпроси.
В настоящото запитване не са идентифицирани страните по договора, представляващи лица, за които се отнася запитването и не е конкретизиран вида на услугите, за които са поставени въпроси, поради което не може да се направи категоричен извод за характера им.
Следва да се има предвид, че при образувано данъчно производство характера на услугите ще се преценява с оглед на всички факти и обстоятелства, доказващи извършване им.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар