ЗДДС, чл.62, aл. 2

2_629/21.05.2014г.
чл.62, ал.2 от ЗДДС
Българска фирмарегистрирана по ЗДДС купува онлайн от Холандия/Белгия спортни стоки и ги продава онлайн на клиенти физически лица от Румъния. Стоките се доставят директно на клиентите в Румъния, без да пристигат в България от производители, дистрибутори или търговци на едро чрез онлайн магазина на дружеството, от името на българската фирма.
От Холандия се издава фактура на българската фирма, която от своя страна издава фактури на физическите лица от Румъния с 20 на сто ДДС. Плащанията се извършват по банков път.
Поставени са следните въпроси:
1.Как се третира покупката на спортни стоки – ВОП или дистанционна продажба?Как следва да се отрази фактурата в дневника за покупки?
2.Как се третира продажбата на физически лица в Румъния?Следва ли да се приложи ставка 20 на сто и да се внася ДДС в България?Как да се отрази фактурата в дневника за продажби?
3.С какви документи трябва да разполага дружеството, доказващи сделката – фактури, транспортни документи?
4.Следва ли българската фирма да следи праговете за ДДС регистрация за дистанционни продажби в Румъния и при достигане на прага да се регистрира в Румъния?
Във връзка с поставените от дружеството въпроси, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следнотостановище, в случай, че доставчиците на стоки са регистрирани по ДДС лица в съответната държава членка:
Видно от запитването са налице две доставки:
1. Доставка на стоки от производители, дистрибутори или търговци на едро – данъчно задължени лица от Холандия/Белгия /когато същите са регистрирани по ДДС в съответната държава членка/ на регистрирано лице по ЗДДС в България, като стоките се транспортират директно от Холандия/Белгия до Румъния – доставка с характер на ВОД/ВОП;
2. Доставка на стоки от регистрираното по ЗДДС лице на данъчно незадълженото лице, установено на територията на друга държава членка /Румъния/ – доставка с характер на дистанционна продажба.
На основание чл.13, ал.1 от ЗДДС, ВОП е придобиването на право на собственоствърху стока, както и фактическото получаване на стока по чл.6, ал.2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно чл.62, ал.1 от с.з. мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната.
На основание чл.62, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната и когато стоките не пристигат на територията на страната, когато лицето е регистрирано по ЗДДС и е осъществило придобиването под идентификационен номер, издаден в страната.
В случай, че българското дружество е придобило стоката под идентификационния си номер по ЗДДС и не е представило доказателства, че придобиването е обложено в Румъния, ВОП е с място на изпълнение на територията на страната и данък върху добавената стойност е изискуем от дружеството, на основание чл. 84 от ЗДДС. Начисляването на изискуемия за вътреобщностното придобиване данък се извършва с протокол съгласно чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, който следва да се отрази в дневника за продажби в клетка 15, а данъчната основа в клетка 13.
Съгласно чл. 14, ал. 1, т. 1-3 от ЗДДС дистанционна продажба е доставката на стоки, за която са налице едновременно следните условия:
?стоките се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
?доставчикът на стоките е регистриран за целите на ДДС в държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
?получател по доставката е лице, което не е задължено да начисли ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва.
Видно от изложеното доставките между българското дружество и физическите лица – получатели, установени в Румъния, отговарят на цитираните условия, а предметът на доставката не попада сред визираните в чл. 14, ал. 1, т. 4 от ЗДДС изключения.
Мястото на изпълнение на доставката при условията на дистанционна продажба се определя от разпоредбите на чл. 20 от ЗДДС.
Съгласно чл. 20, ал. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стоки при условията на дистанционна продажба е на територията на държавата членка, където транспортът приключва, когато са налице едновременно следните условия:
?доставчикът е регистрирано по ЗДДС лице на основание, различно от това за регистрация за вътреобщностно придобиване;
?извършените от лицето доставки при условията на дистанционна продажба за държава членка надвишават за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на тази държава членка.
Мястото на изпълнение на доставката на стоките е на територията на страната, в случай че:
?извършените от българското дружество доставки при условията на дистанционна продажба за Румъния не надвишават за текущата година или не са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на Румъния и
?българското дружество не е уведомило териториалната дирекция по месторегистрация, че желае мястото на изпълнение да е на територията на Румъния и е регистрирано за целите на ДДС в Румъния.
Във връзка с гореизложеното, при определяне мястото на изпълнение на доставката на спортни стоки при условията на дистанционни продажби, на територията на страната, следва да се начисли ДДС, в размер на 20 на сто, който следва да намери отражение в клетка 12 на Дневника за продажби.
Съгласно чл.113, ал.3, т.1 от ЗДДС фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. Предвид чл.119, ал.1 от с.з. за доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.

Оценете статията

Вашият коментар