ЗДДС, чл.62, aл. 2,ЗДДС, чл.15,ППЗДДС, чл.9, aл. 3

Телефон: (02) 9859 3759 Факс: (02) 987 70 46
Изх.№ 23-22-258
08.03.2011г.
чл. 15 от ЗДДС
чл. 62, ал. 2 от ЗДДС и на чл. 9, ал. 3 от ППЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Според изложеното в писмото имате сключен търговски договор с доставчик от Италияза оборудване, което ще бъде доставено директо до Ваш клиент в Румъния.
Твърдите ,че доставчика и крайния получател по доставката са данъчно задължени регистрирани по ДДС лица в съответната държава и стоките ще бъдат транспортирани директно от Италия до Румъния за Ваша сметка.
Поставени саследнитевъпроси:
Какво е основанието за неначисляване на ДДС по фактурата ,издавана от Вас за получено авансово и окончателноплащане от клиента в Румъния.
Как се отразяват данъчните документи издадени и получени от Вас във връзка със доставките, в т.ч. и като получател на транспортна услуга извършена от трето лице за Ваша сметка.
Въз основа на фактическата обстановка, изложена с писмото изразяваме следнотопринципно становище :
Съгласно чл. 15 от ЗДДС тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А /прехвърлител/ извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б /посредник/, което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В /придобиващ/;
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Този режим на облагане не се прилага когато участват:
– повече от три лица и/ или
– лица/ лице, което не е регистрирано за целите на ДДС и/ или
– лица, регистрирани за целите на ДДС в една и съща държава членка
– в случаите, при които прехвърлителят не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка на отправяне на стоките или придобиващият не е регистриран за целите на ДДС в държавата-членка където стоките пристигат или завършва превозът им.
В конкретния случай ,ако стоките, обект на доставките, се транспортират от държава членка А /Италия/ на прехвърлител до склад на придобиващия в държава членка В /Румъния/ считаме, че е налице тристранна операция, ако се извършва директно транспортиране на стоките от А до В.
За да се приеме, че мястото на изпълнение на осъщественото от посредника Б /България/ вътреобщностното придобиване е на територията на държавата членка, където стоките пристигат, е необходимо да са изпълнени кумулативно следните условия, регламентирани в чл. 62, ал. 5 от ЗДДС:
1. посредникът да придобива стоките под идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС;
2. посредникът да осъществи последваща доставка до придобиващия в тристранна операция;
3. посредникът да издаде фактура, отговаряща на изискванията на чл. 114 от ЗДДС до придобиващия, в която да укаже, че е посредник в тристранна операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия;
4. посредникът да декларира доставката към придобиващия във VIES-декларацията за съответния период.
Следва да имате предвид, че изброените обстоятелства подлежат на доказване от посредника в тристранна операция с посочените в чл. 9, ал. 2 от ППЗДДС документи.
В случаите ,при които посредникът не се снабди с необходимите документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от закона до изтичане на данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване е станал изискуем, по силата на чл. 62, ал. 2 от ЗДДС и на чл. 9, ал. 3 от ППЗДДС, се приема, че вътреобщностното придобиване е с място на изпълнение на територията на страната и данъкът е изискуем от посредника.
Посредникът в тристранната операция документира доставката до придобиващия, като издава фактура по чл.114, ал.2 от ЗДДС и посочва в нея основанието за неначисляване на данъка, съгласно чл.114, ал.3 от ЗДДС в сила от 01.01.2011г. -“чл. 141 2006/112/ЕО“.
На основание чл. 124, ал.2 от ЗДДС регистрираното лице-посредник в тристранна операция отразява фактурата, издадена от него в дневника си за продажби за данъчния период, през който е издадена фактурата за доставката към придобиващия в тристранната операция. Тази фактура се отразява в колона 25 – “ДО на доставката като посредник в тристранна в тристранна операция“инамира отражение в клетка 18 от справката-декларация.
Доставката следва да бъде декларирана и във VIES-декларацията за съответния данъчен период.
На основание чл. 113, ал.12 от ППЗДДС регистрираното лице-посредник в тристранна операция отразява фактурата, издадена му от прехвърлителя в тристранната операция в дневника си за покупките за данъчния период, през който е отразена фактурата за доставката му към придобиващия в тристранната операция. В тези случаи колони от 9 до 14 не се попълват, като в колона “вид на документа“ се посочва код “09“, а в колона “ДО при придобиване на стоки от посредник в тристранна операция“ се посочва данъчната основа в лева от фактурата, издадена от прехвърлителя в тристранната операция. Тази данъчна основа не участва при определянето на резултата за периода.
Изключение по отношение на документиране и отчитане на авансови плащания е предвидено само при доставки на ВОП и ВОД, което означава, че когато българско данъчно задължено лице е посредник в тристранна операция се прилагат общите разпоредби спрямо авансовите плащания.
Мястото на изпълнение на доставка на услуга по транспорт на стоки между държави членки е регламентирано в чл. 22 от ЗДДС. Основният принцип, залегнал в разпоредбите на чл. 22, ал.З от ЗДДС е, че мястото на изпълнение на доставка на услуга по транспорт на стоки в Европейския съюз или извън него ,предоставена на ДЗЛ, се определяпо реда на чл.21,ал.2 и 3 от същия закон.
В конкретният случай, ако транспортната услуга Ви се предоставяоттранспортно дружество, което е данъчно задължено лице, установено извън територията на страната и няма постоянен обект в страната, на основание чл. 82, ал. 2, т. 3 във връзка с чл. 21, ал. 2 от ЗДДС данъкът за превозната услуга е изискуем от Вас и следва да сесамоначислис протокол по чл. 117от закона.Същият се отразява в регистрите и справка декларацииза съответния период.’

Scroll to Top