2_739/12.05.2011 г.
чл. 66, ал. 2 от ЗДДС
Дружеството Ви притежава почивна база и през летния сезон продавате нощувки на неорганизирани турсти, без да предлагате хранене на същите.
В тази връзка сте зададали следните въпроси:
1. При фактуриране на нощувките какъв размер на данъчната ставка трябва да прилагате?
2. В документа за нощувките трябва ли на отделен ред да посочвате туристическия данък?
3. Върху туристическия данък начислява ли се ДДС /чл.26 от ЗДДС/?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище по приложението на разпоредбите на ЗДДС и ЗМДТ:
От 01.04.2011 г. с изменението на чл.66, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ се промени данъчнатаставка за настаняване, предоставено от хотелиер, като тя се намли от 20% на 9% за неорганизираните пътувания. Тази ставка може да бъде прилагана единствено от хотелиер. Съгласно легалната дефиниция дадена в §1,т.2 и т.3 отдопълнителните разпоредби на Закона за туризма хотелиер е лице, което предоставя туристически услуги във всички видове категоризирани по закона за туризма или с издадено временно удостоверение за открита процедура за категоризиране средства за подслон, места за настаняване и туристически хижи. От това следва, че предоставянето на туристически услуги в некатегоризирани обекти не попада в приложното поле на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС.
Легалната дефиницияна понятието настаняване е дадена в §1, т.45 от допълнителните разпоредби на ЗДДС. Настаняване са основни туристически услуги по смисъла на т. 12 от допълнителната разпоредба на Закона за туризма, а именно нощувка и хранене както и транспортни услуги, осъществявани при спазване изискванията на действащото законодателство в областта на транспорта.
В Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ от 01.01.2011 г. е в сила нов раздел VІІ – Туристически данък, в които са регламентирани, определянето, внасянето, документирането и декларирането на турстическия данъкиданъчно задължените лица.В разпоредбата на чл. 61р, ал.1 от ЗМДТе посочено, чес туристически данък се облагат нощувките, а съгласно ал.4 на същата разпоредбатуристическият данък задължително се посочва отделно в документа, издаден от лицето, предлагащо нощувка към лицето, ползващо нощувката.
На основание чл. 15 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойностданъците и таксите по ЗМДТ се включватв определената по реда на чл. 26 или чл. 27 от закона данъчна основа на доставките, за които те са дължими.
В ЗДДС е визирано, че данъчната основа при облагаема доставка се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по ЗДДС /чл. 26, ал. 2 ЗДДС/. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Така определената данъчна основа се увеличава с всички други данъци и такси,когато такива са дължими за доставката, със съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисиона,застраховка и други, пряко свързани с доставката; и с всички други суми, посочени в чл. 26, ал.3 от ЗДДС.
От горецитираните нормативни разпоредби е видно, че при предоставяна от данъчно задължено по ЗДДС и ЗМДТ лице нощувка, туристическият данък трябва да бъде посочен отделно в документа, и данъчната основа на облагаемата доставка следва да бъде увеличена с неговия размер.Данъчна ставка за настаняване ще бъде 9% само ако лицето е хотилиер по смисъла на§1, т.2 и т.3 от Закона за туризма.
‘