ЗДДС, чл.68, aл. 1, т. 1,ЗДДС, чл.71, т. 1,ЗДДС, чл.26, aл. 3, т. 3

5Изх. №53-00-423 /23.06.2010 г.
Чл.26, ал.3, т.3 от ЗДДС
Чл.68, ал.1, т.1 от ЗДДС
Чл.71, т.1 от ЗДДС
Относно префактуриране на разходи от наемодател на наемател по смисъла на ЗДДС.
Фактическата обстановка описана в искането Ви е следната:
,,Х” ООД е наемател на ,,У”. При първото месечно плащане на наема и консумативните разходи от страна но наемодателя ,,У” на дружеството ,, Х” е издадена фактура само за наема, а за консумативните разходи –приходен касов ордер (ПКО). В тази връзка са зададени следните въпроси:
1. Как да бъдат отчитани и осчетоводяваниразходите за платените консумативи?
2.Как да се отразява в месечните декларации платеният на,,У” данък добавена стойност?
3.Как да се плаща по банков път, а не в пари в брой?
Предвид изложената фактическа обстановка и съотносиматанормативна уредба изразявам следното принципно становище:
Разходите за консумативи-ел. енергия, вода и др. подобни са разходи съпътстващи наемните правоотношения и като такива попадат в хипотезата на чл.26, ал.3, т.3 от ЗДДС-като част от данъчната основа на доставката на услугата отдаване под наем на сграда или част от нея. В случай, че консумативните разходи не се включват в данъчната основа на доставката, имаща за предмет наем на недвижим имот, по аргумент, че ,,У” като наемодател не е лицето, което предоставя електроенергията, водата и т.н. биха били нарушени принципите на механизма на данъка върху добавената стойност-понасянето му от крайния потребител.
В случай, че ,,У” не префактурира с ДДС разходите на ,,Х” ООД като наемател -краен потребител на услугите, нито ,,У”, нито ,,Х” ООД биха могли законосъобразно да приспадат данъчен кредит за начисления ДДС по доставките за консумативите. ,,У” не би имал право на приспадане на данъчен кредит по причина, че стоките и услугите не са предназначени за облагаеми доставки (чл.68, ал.1, т.1 от ЗДДС), ,,Х” ООД-на основание чл.71, т.1 от ЗДДС- тъй като не притежават данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл.114 и чл.115, в който данъкът е посочен на отделен ред, по отношение на доставки или услуги, по които лицето (,,Х” ООД) е получател.
В тази връзка, следва да се има предвид и становището изразено от Дирекция ,,Данъчна политика” пос писмо изх. №92-00-175/15.09.2006 г. по отношение на ЗДДС, когато се извършва префактуриране от предприятията, които не са директни доставчици към предприятията крайни ползватели, според което при възстановяването (префактурирането) на разходите за услуги е налице доставка по смисъла на ЗДДС и за предприятията крайни ползватели е налице право на данъчен кредит при спазване на реда и условията в ЗДДС и ППЗДДС. В същия смисъл е и даденото на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за НАП становище от изпълнителния директор на НАПизх. №91-00-86/21.03.2007г.

Оценете статията

Вашият коментар