ЗКПО, чл.23, aл. 2, т. 1,ЗКПО, чл.10, aл. 3,ЗКПО, чл.26, т. 11,ЗКПО, чл.10, aл. 1,ЗКПО, т. 5, параграф 1,ЗДДФЛ, чл.10, aл. 1, т. 3,ЗДДФЛ, чл.10, aл. 1, т. 4,ЗДДФЛ, чл.9, aл. 2

5Изх. №53-00-463 / 20.07.2010 г.
Чл.23, ал.2, т.1 от ЗКПО
Чл. 26, т. 11 от ЗКПО
Чл. 10, ал. 1 и 3 от ЗКПО
§1, т. 5 от ДР на ЗКПО
Чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ
Чл.10, ал.1, т. 3 и 4 от ЗДДФЛ

Относно приложение разпоредбите на ЗКПО и ЗДДФЛ.
В запитването е изложили следната фактическа обстановка:
На ,,….” ЕООД предстои да наеме апартамент под наем за френска гражданка, изпратенаот дружеството майка в България да работи в ,,” за една година.
Формулирани са следните въпроси:
1.Какви данъци дължи дружеството за ползвания апартамент и всички консумативи?
2.Какъв документ трябва да издава наемодателя (физическо лице) за изплатеният месечен наем, който дружеството ще превежда по банков път?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и съобразявайки относимата към зададените въпроси нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
Изплащането на наема и консумативните разходи на жилището на трето лице са разходи, които оказват влияние върху счетоводния финансов резултат. Обикновено тези разходи се изплащат отфизическите лицаза сметка на получените от тях доходи след като за последните са платени задълженията към бюджета, във връзка с данъка върху доходите на физическите лица и задължителните социални и здравни осигуровки по реда на действащите нормативни актове (ЗДДФЛ, КСО и ЗЗО).
Поемането на различни задължения към служителката, означава че в разходите на дружеството ще бъдат включени разходи, които не са свързани със осъществяваната от дружеството стопанска дейност. Когото процесните разходи не са за сметка (цялостно или частично) навъзнаграждението на физическото лице, са налице условията на определението дадено с §1, т.5 от ДР на ЗКПО за ,, скрито разпределение на печалбата”, според което това са ,,сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващите обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да била форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви ,,а” и ,,б”.
В конкретния случай, изплащаните разходи за наем и консумативите ще се отчитат като разход на данъчно задълженото лице (,,….. България”), с което за сметка на текущия финансов резултат на дружеството, по съществоще се реализира икономическа изгода от физическото лице.
В тази връзка, съгласно разпоредбата на чл.26, т.11 от ЗКПО не се признават за данъчни цели разходите, които представляват скрито разпределение на печалбата.Непризнатите разходи за данъчни цели по реда на чл.26, са част от данъчните постоянни разлики, които са един от елементите , с които се преобразува счетоводния финансов резултат. На основание чл.23, ал.2, т.1 от ЗКПО с непризнатите разходи за данъчни цели се увеличава счетоводнияфинансоврезултат в годината на счетоводното отчитане на разходите и не се преобразуват счетоводните финансови резултати през следващите години.
По втори въпрос:
Счетоводните разходи на задължените по ЗКПО лица се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция (чл.10, ал.1 и 3 от ЗКПО).
Когато са данъчно задължени по смисъла на ЗДДФЛ, лицата са длъжнида документират и отчитат доходите си. На основание чл.9 , ал.2 от ЗДДФЛ, данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство съгласно ал.1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл.10, ал.1 т.3 и 4 (доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество), съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводство (ЗСч).

Оценете статията

Вашият коментар