ЗДДС, чл.69

5 20-00-368/30.11.2012 г.
ДДС, чл. 69
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Основната дейност на дружеството е търговия с отоплителна и вентилационна техника. Дружеството възнамерява да закупи два броя диспенсъри за пречистване на чешмяна вода FDL, които ще бъдат поставени в офиса на ООД – за ползване, както от служителите и работниците, така също и от клиентите на дружеството. Диспенсърите ще бъдат заведени като дълготрайни материални активи.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
Възниква ли право на приспадане на данъчен кредит за закупените диспенсъри?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите иотносимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС.
По силата на чл.69, ал.1 от същия закон когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лицеоблагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките и услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
С разпоредбата на чл.70 от ЗДДС са въведени ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит.
Съгласно чл. 70, ал. 1, т.2 от ЗДДСправото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
За да е налице правото на приспадане на данъчен кредит е необходимо получените стоки и услуги да се използват за извършване на последващи облагаеми доставки.
На основание горепосоченото, за дружеството ще възникне право на приспадане на данъчен кредит за закупените диспенсъри, доколкото те се използват за целите на неговата икономическа дейност.’

Оценете статията

Вашият коментар