ЗДДС, чл.69, aл. 1

2_ 960/04.08.2014г.
чл.69, ал.1 от ЗДДС, във връзка с §1, ал.3 от ДР на ППЗДДС
Физическото лице =======, с ЕГН ––––, е регистрирано като ЧЗП======== през 2006 г. На ==========2006 г. се регистрира по ЗДДС на основание чл.100, ал.1 от ЗДДС. На 28.07.2012 г. регистрира ЕТ .Получател е по фактура за проектиране и реконструкция от 08.11.2012 г., по която не е упражнено право на ДК, с аргумента, че при регистрация по ЗДДС на едноличния търговец същата ще се включи в Описа за наличните активи. На 14.04.2014 г. е подадено заявление за регистрация по ЗДДС, но такава е отказана с аргумента, че физическото лице вече е регистрирано по този закон. На 16.04.2014 г. е връчено Удостоверение за регистрация по ЗДДС на ТК, в т.ч. ЕТ “Т К” с № по ДДС ВG. Представеният Опис на наличните активи в офис === към ТД на НАП Варна не е приет, т.к. регистрацията на лицето е от 2006 г.
Поставяте следния въпрос:
1. Как следва ли да упражните право на приспадане на ДК по издадената фактура от 08.11.2012 г.?
Във връзка с изложената в запитването фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното становище:
При регистрация по ЗДДС се издава идентификационен номер по ДДС на регистрираното лице. Съгласно §1, ал. 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на ППЗДДС “идентификационен номер“ за целите на правилника е:
а) единен идентификационен код по търговския регистър – на вписаните в търговския регистър лица;
б) единният идентификационен код по БУЛСТАТ – на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица;
в) единният граждански номер или личният номер на чужденец – на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ;
г) (предишна втора б. “в“ – ДВ, бр. 101 от 2006 г.) служебният номер по чл. 84, ал. 3 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс за лицата, различни от тези по букви “а“ – “в“ и които са задължени лица по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Видно от разпоредбата на чл. 94, ал.1 и ал.2 от ЗДДС, вписването на лицата в специалния регистър за целите на облагането с ДДС е особено регистрационно производство извършвано от органите на НАП, във връзка с което регистрираните лица получават отделен идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът “ВG“.
Физическите лица, които подлежат на регистрация по ЗДДС, следва да имат само един идентификационен номер за целите на с.з., независимо от броя на наличните вписвания по реда на Закона за регистър БУЛСТАТ или вписването им в търговския регистър по реда на Закона за търговския регистър (ЗТР).
В случаите когато физическото лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво качество осъществява независимата си икономическа дейност – търговец, земеделски производител и т.н., за целите на облагането с ДДС, данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС.
Съгласно §1, ал.3 от ДР на ППЗДДС, когато физическо лице получи при регистрацията си идентификационен номер по ДДС, в качество различно от едноличен търговец и впоследствие се впише като едноличен търговец, лицето е длъжно да се пререгистрира, като за него идентификационен номер по ДДС е номерът по ал. 1, т. 1, буква “а“, съответно буква “б“, получен в качеството му на едноличен търговец, пред който е поставен знакът “BG“.
В ал.5 на §1 от ДР на ППЗДДС е указано, че пререгистрацията по ал. 3 и 4 се извършва в 14-дневен срок от вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър чрез подаване на писмено уведомление до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. За дата на пререгистрация се счита датата на вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър.
В конкретния случай физическото лице ТК, с ЕГН, е регистрирано като ЧЗП Т К през 2006 г. и е следвало в 14 дневен срок от вписване на едноличния търговец в търговския регистър да подаде писмено уведомление до съответната ТД на НАП за извършване на пререгистрация. Във връзка с подаденото заявление за регистрация на ЕТ две години след датата на вписването му в търговския регистър, пререгистрацията е извършена на 16.04.2014 г., като е издадено иУдостоверение за регистрация по ЗДДС на ТК, в т.ч. ЕТ “ТК” с № по ДДС ВG. Но това не променя факта, че физическото лице ТК е регистрирано по ЗДДС лице още от 2006 г.
Предвид гореизложеното независимо в какво качество осъществявате дейността си – като земеделски производител или като ЕТ, след датата на регистрациятапо ЗДДС на физическото лице е следвало да се разчитате по този закон, за всички извършвани от Вас доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
В чл.72, ал.1 от ЗДДС е указано, че регистрираното по този закон лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода, предвид което правото на приспадане на ДК за получената фактура за проектиране и реконструкция от 08.11.2012 г., не следва да бъде упражнено, т.к. този срок вече е изтекъл.

Оценете статията

Вашият коментар