ЗДДС, чл.69,ЗДДС, чл.45, aл. 7,ЗДДС, чл.79,ЗДДС, чл.45, aл. 4,ЗДДС, чл.12,ЗДДС, чл.68,ЗДДС, чл.70, aл. 1, т. 1

Във връзка с Ваше писмо, постъпило с вх. № 94-00-272/ 13.11.2012г. в Дирекция «ОУИ»-
е изложена следвата фактическа обстановка:
Регистриран сте по ЗДДС в качеството си на физическо лице – наемодател. През 2012г. е придобит апартамент, който ще се отдава под наем.
Поставени са следните въпроси:
Има ли лицето право на приспадане на данъчен кредит за извършената покупка съгласно чл.68 и чл.69 от ЗДДС, ако:
-«наемателят» е фирма,
– «наемателят» е физическо лице и се приложи чл.45, ал.4 от ЗДДС, а именно «Освободена доставка е и отдаването под наем на сграда или част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец».
Кога може и трябва да се направи изборът по чл. 45, ал.7 от ЗДДС.Може ли след това изборът да бъде променен и какви последствия от гледна точка на ДДС следват от това.
Във връзка с поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.68, ал.1, т.1 от ЗДДС, данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за получени от него стоки или услуги по облагаема доставка.
По смисъла на чл.69, ал.1, т.1от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Предвид гореизложеното, за да се ползва право на пълен данъчен кредит за покупка на недвижим имот, ще е необходимо регистрираното по ЗДДС лице да извършва само облагаеми доставки със същия.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка с всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната норма, облагаема с всяка доставка, свързана със сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена. В този смисъл, облагаема доставка е отдаването под наем на сгради или части от тях, с получател юридическо лице или физическо – лице, което е търговец /с изключение на отдаване под наем за жилище на физическо лице/.
В случай, че наемателят е фирма-юридическо лице или физическо лице-търговец, за наемодателя доставката е облагаема по смисъла на ЗДДС и покупката на недвижимия имот, който е отдаден на изброените лица, е с право на приспадане на данъчен кредит съгласно чл.68 и чл.69 от ЗДДС.
В случай, че наемателят е физическо лице, което не е търговец и отдаването под наем на сграда е за жилище, доставката е освободена съгласно разпоредбата на чл.45, ал.4 от ЗДДС. След като се осъществява освободена доставка, за покупката на имота не възниква право на приспадане на данъчен кредит, предвид ограничителните условия на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта / доставките по чл.45, ал.4 от ЗДДС са в глава четвърта/.
Съгласно чл.45, ал.7 от ЗДДС, в случаите на доставка по ал.4, доставчикът може да избере тя да бъде облагаема. В този смисъл, ако наемателят е физическо лице, което не е търговец и отдаването на сградата за жилище се третира като облагаема доставка, за придобиването на имота ще е налице право на приспадане на данъчен кредит, тъй като ограничителните условия на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС няма да са приложими.
Правото на избор дали една освободена доставка /по чл.45, ал.4 от ЗДДС/ да бъде облагаема, може да се упражни на основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДС. Правото на избор се упражнява от доставчика -“лицето, което извършва доставката на стока или услуга“ и в случая, това е наемодателят.
Правото на избор може да се упражни чрез посочване на размера на данъка във фактурата за доставката. Същото може да бъде упражнено и чрез посочване във фактурата на основанието за осъществяване правото на избор доставката да е облагаема – чл. 45, ал. 7 от ЗДДС. Следва да се приеме, че лицето е упражнило правото си на избор доставката да бъде облагаема и когато лицето не е посочило във фактурата основанието за неначисляване на данък, съгласно изискването на чл. 114, ал. 1, т. 12 от ЗДДС. В този случай се приема, че данъкът е включен в цената /чл. 67, ал. 2 от ЗДДС/.
В случай, че приспаднете данъчен кредит за покупката на имота, тъй като третирате отдаването под наем на жилище на физическо лице, което не е търговецкато облагаема доставка – чл.45, ал.7 от ЗДДС и впоследствие промените вида на доставката по отдаване под наем – от облагаема в освободена, следва да имате предвид следното:
Съгласно чл.79, ал.3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за придобити от него сгради,при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. В ал.4 на същия член е указано, че корекцията по ал. 3 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период. В допълнение, съгласно чл.79, ал.6 от закона, независимо от ал. 3, за стоките, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, лицето дължи данък в размер, определен по формула.
По смисъла на чл. 79, ал. 9 от ЗДДС, корекциите на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79, ал. 1 – 8 от ЗДДС се извършват еднократно. Повторно извършване на корекции по реда на тази разпоредба на ползван данъчен кредит е недопустимо.

Оценете статията

Вашият коментар