ЗДДС, чл.7, aл. 4,ЗДДС, чл.17, aл. 2,ЗДДС, чл.6, aл. 3, т. 3,ЗДДС, чл.21, aл. 4, т. 1,ЗДДС, чл.25, aл. 5, т. 2

2_930/14.05.2010 г.
ЗДДС чл. 7, ал. 4
чл. 6, ал. 3, т. 3
чл.17, ал.2
чл.21. ал. 4. т. 1
чл. 25, ал. 5, т. 2
АД е регистрирано по ЗДДС в България. То ще извършва ВОД на стоки на фирми във Франция – регистрирани по ДДС съгласно тяхното законодателтво.Стоките ще се транспортират от България до логистичен център /склад/ във Франция, където ще се складират без да се прехвърля собствеността. АД ще има сключен договор за извършвани услуги на логистичния център- наем на складова площ, товарно-разтоварни дейности, транспорт.
Транспортът от България до логистичния център във Франция ще бъде за сметка на българското дружество и ще се придружава с транспортни документи – СМR и опаковачен лист.
По заявки на крайния клиент и потвърждение от българското дружество, логистичният център ще предава заявените количества продукти на крайния клиент /за това движение ще се съставя разписка между логистичния център и крайния клиент/ и съответно АД ще издава фактура за ВОД – към момента на прехвърлянето на собствеността /реалното извършване на продажбата/.
Отчетните периоди на транспортиране на стоките от територията на България до логистичния център във Франция и реалната им продажба на крайни клиенти във Франция в много от случаите ще бъдат различни.
В тази връзка са зададениследните въпроси:
1. При така посочената схема на работаАД ще има ли място на стопанска дейност във Франция?
2. В кой момент движението на стоките трябва да се декларира за Интрастат – в момента на напускане на стоките от територията на България или при предаване на стоките на крайните, френски клиенти, когато реално се осъществява ВОД /прехвърляне на собствеността/ на крайния клиент във Франция?
3. Да считате ли за правилно, че ВОД ще се декларира в периода на продажба /прехвърляне на собствеността/ на крайния клиент във Франция?
4. Да считате ли, чеСМR и опаковачен лист за транспорт на стоката от България до Франция, фактура към крайния клиент и разпискамежду логистичния център и крайния клиент – са достатъчни документи за доказване на ВОД?
5. АД трябва ли да си самоначисли ДДС върху получената фактура за наем?
В отговор на поставените от Вас въпроси , изразяваме следното принципно становище:
По въпроси от 1 до 4:
От изложенатав запитването Ви фактическа обстановка е видно, че дружеството Ви ще извършва две доставки, първата от които е свързана свътреобщностно движение на стоки от територията на страната до територията на държава членка в рамките на независимата му икономическа дейност, а вторатас продажба на стоки на територията на Франция.
По отношение на първата доставка, свързана свътреобщностно движение на стоки от територията на страната до територията на държава членка в рамките на независимата Ви икономическа дейност следва да имате предвид следното:
Съгласно изменението на чл. 6, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, в сила от 01.01.2009 г. за възмездна доставка на стоки се счита и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от данъчно задължено лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка. За целите на настоящото изложение това вътреобщностно движение на стоките ще бъде наричано за краткост „трансфер на стоки”.
В случай, че се извършва трансфер на стоки и дружеството е регистрирано по ЗДДС лице, но не е регистрирано за целите на ДДС на територията на другата държава – членка, това движение на стоките, по силата на чл. 6, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, във връзка с чл. 17, ал. 2 от същия закон е приравнено на възмездна доставка с място на изпълнение на територията на страната. Извън редките случаи, предвиждащи доставката да има характер на освободена съгласно Глава четвърта на ЗДДС, налице ще е облагаема доставка с данъчна ставка двадесет процента.
Ако се извършва трансфер на стоки и дружеството е регистрирано по ЗДДС лице, и е регистрирано за целите на ДДС на територията на държавата членка, в която завършва транспорта /Франция/, ще е налице вътреобщностна доставка /ВОД / по чл. 7, ал. 4 от ЗДДС.
В този смисъл, считаме, че следва да се запознаете и със законодателството на Франция, тъй като осъществявате част от дейността си натериторията на тази държава и предвид обстоятелството, че когато се транспортира стока от територията на страната дотериторията на Франция, това би моглода се третира като вътреобщностно придобиване /ВОП/ за тази държава членка /френския закон за ДДС вероятно съдържа разпоредба аналогична на чл.13, ал.3 от ЗДДС/.
Вътреобщностното движение на стоки от територията на страната до територията на държава членка в рамките на независимата икономическа дейност на данъчнозадължените лица, с оглед измененията и допълненията на ЗДДС – чл. 6, ал. 3, т. 3 от закона, е разгледано подробно в писмо на НАП с Изх. № 91-00-39 от 22.01.2009 г., копие от което Ви изпращаме.
По отношение на втората доставка, свързана с продажба на стоки на територията на Францияследва да имате предвид следното:
Съгласно разпоредбатана чл.17, ал.2 от ЗДДС място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. Акостоката се намира в склад на територията на Франция към момента, в който започва изпращането й или превозът й към получателя, мястото на изпълнениена тази доставка ще е на територията на Франция, т.е доставката ще е с място на изпълнение извън територията на страната. На основание чл. 25, ал. 5, т. 2 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4, възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната. Това обстоятелство следва да се отбележи и в издадената фактура, съгласно чл. 114, ал. 1, т. 12 от ЗДДС.
По въпрос 5:
Видно от изложеното в запитването,дружеството Ви ще наеме складови помещения в Франция, за което ще заплаща наем .
Съгласно чл.21. ал. 4. т. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот. Предвд горното, доставката на услуга по отдаване под наем на недвижим имоте с място на изпълнение там, където се намира недвижимия имот, във Вашияслучай на територията на Франция.
В този смисъл Вие сте получател по доставка на услуга по чл.21, ал.4. т. 1 от закона, с място на изпълнение на територията на Франция.
За Вас, като получател на услуга не е налице задължение за начисляване на данък по смисъла на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, тъй като не са налице всички условия визирани всъответната разпоредба – мястото на изпълнение на доставкатана услуга по отдаване под наем на недвижим имотвъв Вашия случай еизвън територията на страната .’

Оценете статията

Вашият коментар