ЗДДС, чл.70, aл. 1, т. 4

2_471/19.02.2009 г.
ЗДДС чл. 70, ал.1, т.4
Видно от изложеното в запитване, заведено в Дирекция „ОУИ” ….., сте закупили автомобил „Пежо”, модел 308 SW PREMIU, 1.6 HDI/110 FAP BV6, регистриран в КАТ 6+1.
Поставени са следните въпроси:
1.Има ли право дружеството на данъчен кредит за доставения автомобил;
2.Следва ли да се начислява данък върху разходите, свързани с неговата експлоатация?
Предвид не достатъчно ясната фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
В параграф 18 от ДР на ЗДДС е дадено определение на понятието „лек автомобил”.
В глава седма „Данъчен кредит” законодателят е регламентирал правото на приспадане на данъчен кредит, доставките с право на приспадане на данъчен кредит, ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит, както и условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит.
В конкретния случай, при използване на закупения от Вас автомобилза извършване на облагаеми доставки, за които не са налице ограниченията, визирани в чл.70 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит може да бъде упражнено, при спазване на условията на чл.71 от ЗДДС.
По втори въпрос:
Съгласно чл.204, т.3 от ЗКПО документално обоснованите разходи, свързани с експлоатацията на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, се облагат с данък върху разходите. Данъчната основа за данъка върху разходите, свързани с поддръжката, ремонта и експлоатацията на превозните средства се определя по реда на чл.215 от ЗКПО.

Оценете статията

Вашият коментар