ЗДДС, чл.70, aл. 1

5 20-00-530 / 05.11.2010 г.
ДДС, ЧЛ.70, АЛ.1
В Дирекция ОУИ … е постъпило писмено запитване, в което е описана следната фактическа обстановка: предметът на дейност на ООД е внос и търговия с медицински изделия. Във връзка с осъществяване основната дейност на дружеството са закупени велосипеди, необходими за придвижване на търговските представители до обекти на клиенти. За покупката им е получена данъчна фактура.
Във връзка с горното, са поставени въпросите:
1. ООД има ли право да ползва данъчен кредит по ЗДДС?
2. Признава ли се за разход направената покупка по ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба изразяваме следното становище:
Относно прилагане разпоредбите на ЗДДС
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите
на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 70, ал. 1. т. 1 – 6 от ЗДДС. По смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
Независимо от изпълнението на изискванията на чл. 69 или 74 от закона, ако стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта, правото на приспадане на данъчен кредит няма да е налице предвид разпоредбата на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС.
Съгласно чл. 71, т. 1 от ЗДДС, лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато притежава данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и 115, в който данъкът е посочен на отделен ред – по отношение на доставки на стоки или услуги, по които лицето е получател.
Предвид гореизложеното, за покупката на велосипеди от ООДще възникне правото на приспадане на данъчен кредит, когато са изпълнени разпоредбите на чл. 69, ал. 1 и чл.71, т. 1 от ЗДДС.
В случай, че дружеството извършва освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС за получените от същото стоки, право на приспадане на данъчен кредит не е налице на основание чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
В чл. 73 от ЗДДС е предвидено право на приспадане на частичен данъчен кредит от регистрираното лице по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
При условие, че дружеството извършва както облагаеми, така и освободени доставки за получените стоки ще е налице право на приспадане на частичен данъчен кредит по реда на чл. 73 от ЗДДС.
Относно прилагането на ЗКПО
На основание чл.13, ал.1 от Закона за счетоводството активите се оценяват и записват при тяхното придобиване по историческата им цена, която бива: цена на придобиване, себестойност или справедлива цена, в съответствие с приложимите счетоводни стандарти. Основните изисквания за счетоводното отчитане на ДМА са определени в Счетоводен стандарт (СС) 16 – Дълготрайни материални активи. Съгласно определението, дадено в т.2 от СС 16, дълготрайни материални активи са нефинансови ресурси, придобити и притежавани от предприятието, които имат натурално-веществена форма; използват се за производството и/или доставката/продажбата на активи или услуги, за отдаване под наем, за административни или за други цели и се очаква да бъдат използвани за повече от един отчетен период. Един актив се признава и се отчита като ДМА, когато: отговаря на определението за дълготраен материален актив; стойността на актива може надеждно да се изчисли; предприятието очаква да получи икономически изгоди, свързани с актива.
В случай, че дружеството е данъчно задължено лице, което формира данъчен финансов резултат, то е задължено да изготвя и води данъчен амортизационен план, в който отразява всички данъчни амортизируеми активи. Във връзка със завеждането на актива в ДАП следва да се направи преценка дали велосипедът е данъчен дълготраен материален актив. Съгласно чл.50 от ЗКПОданъчни дълготрайни материални активи са сумите, които отговарят на изискванията за амортизируеми дълготрайни материални активи съгласно Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия, чиято стойност е равна или превишава по-ниската стойност от: 1. възприетия стойностен праг на същественост за ДМА в счетоводната политика;2. седемстотин лева.
Легално определение на понятието „Амортизируем актив” е дадено в т.2. от СС 4 „Отчитане на амортизациите”: – дълготраен материален или нематериален актив, който:
а) се очаква да бъде използван през повече от един отчетен период;
б) има ограничен срок на годност;
в) се държи от предприятието за целите на производството или доставката на стоки и услуги, за отдаване под наем на други лица или за административни цели.
С оглед изложеното до тук, ако сумата на покупката за един велосипед отговаря на изискванията за данъчен амортизируем актив съгласно чл.50 от ЗКПО, тя следва да се капитализира като формира данъчната му амортизируема стойност. За данъчни цели счетоводните разходи, формиращи данъчен амортизируем актив, включително последващите разходи, не се признават съгласно чл.67 от ЗКПО. Те ще се признаят при определяне на данъчния финансов резултат чрез данъчните амортизации.
Следва да имате предвид и разпоредбата на чл.263 от ЗКПО – данъчно задължено лице, което отчете стопанска операция в нарушение на счетоводната си политика и това води до неправилно определяне на счетоводния му финансов резултат, се наказва с имуществена санкция.
.

Оценете статията

Вашият коментар