ЗДДС, чл.70, aл. 1,ЗДДС, чл.70, aл. 2,ЗДДС, т. 18, параграф 1

2_1841/09.11.2010г.
ЗДДС – чл.70, ал.1 и ал.2;
ЗДДС, ДР – §1, т.18;
ЗДП
Във Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” ………. с вх.№ ………../09.11.2010г., сте изложили следната фактическа обстановка:
Извършвате дейност като частен съдебен изпълнител и във връзка със служебните ангажименти Ви е необходим автомобил. Регистрирана сте по ЗДДС.
Във връзка с изложената информация сте поставили следните въпроси:
При закупуването на какъв вид автомобил имате право да ползвате данъчен кредит по реда на ЗДДС.
С оглед изложената фактическа обстановка в запитването и съобразно действащата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Съгласно Закона за движение по пътищата /ЗДП/, в зависимост от предназначението си автомобилите се определят като:
а) леки – за превозване на пътници, в които броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 8;
б) товарни – за превозване на товари и/или за теглене на ремарке;
в) автобуси – за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на водача;
г) специални – с постоянно монтирана апаратура, съоръжения или машини, които не позволяват използването им за други цели.
Ако автомобилът, който Ви предстои да закупите е регистриран като лек автомобил по реда на ЗДП, следва да имате предвид дадената в §1, т.18 от ДР на ЗДДС/обн. ДВ бр.95 от 01.12.2009 г./ легална дефиниция на понятието „лек автомобил”, приложима считано от 01.01.2010 г.:
“Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил , който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. При определяне броя на местата за сядане по изречение първо се вземат предвид само седалките, монтирани от производителя.”
Съгласно чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС правото на приспадане на ДК не е налице независимо, че са изпълнени условията на чл.69 от с.з., когатое придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на тези превозни средства и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с тези превозни средства.
Предвид текста на чл.70, ал.2, т.1 от ЗДДС,ал.1,т. 4 и 5 на чл.70 не се прилагат, когато:
1. превозните средства по ал.1, т.4 се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба.
2. превозните средства по ал. 1, т. 4 са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности);
3. стоките или услугите са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности), включително след преработка;
4. стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1.
Следователно, нормата на чл.70, ал.1, т.4 от ЗДДС, изключва възможността да се приспада данъчен кредит, когато е придобит, внесен или нает лек автомобил /по смисъла на §1, т.18 от ДР на закона/, в случаите, при които регистрираното лице използва автомобила за дейности, различни от посочените в чл.70, ал.2, т.1 от ЗДДС.
На основание §1, т.18, изр. второ от ДР на ЗДДС, не е лек автомобил и следователно ще възникне право на приспадане на данъчен кредит за автомобил, предназначен за превоз на товари/товарен/ или лек автомобил, който при придобиването има трайно вградено допълнително техническо оборудване. Посочената разпоредба въвежда като задължително изискване допълнителното оборудване да е трайно прикрепено към автомобила, да е функционално предназначено за извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки и без това оборудване да е невъзможно лицето да осъществява независимата си икономическа дейност. В подкрепа на горното е и нормата на § 6, т.12, б.”г” от ДР на Закона за движение по пътищата, която определя като „специални автомобили” тези моторни превозни средства, в които допълнителното оборудване,включително апаратура, или машини не позволява използването на автомобила за други цели.

Оценете статията

Вашият коментар