ЗДДС, чл.71, т. 1,ППЗДДС, чл.56а,ЗДДС, чл.69, aл. 1, т. 2

В Дирекция ”ОДОП” – …… постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …/05.02.2014г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Фирмата се занимава с производствена и търговска дейност, производство на кетчуп, сосове и др. За нуждите на производството е закупена доматена паста/доматено пюре/ от доставчик от Китай. Извършено е авансово плащане – 30 % от общата цена по сделката. Впоследствие е платен и остатъка във връзка с представени търговска фактура и документ за пакетиране на стоката. След цялостното плащане – общо 56 520 щ.д., китайската фирма е изпратила стоката до пристанище Бургас. За освобождаване на стоката е заплатено мито в размер на 11 577,80 лв. и ДДС 18 598,07 лв. След освобождаването на стоката, превозвач, нает от спедиторската фирма превозва стоката до производствената база в……………. При отварянето на контейнерите е установено, че продуктът не съответства на поръчания и заплатен такъв. Веднага е подаден сигнал на „………..“ ЕООД-оторизирана фирма за авариен контрол. Още същия ден – 28.01.2014г. представители на Агенция Митници са извършили проверка на получената стока и отразяват това в Протокол за извършена митническа проверка № 36 от 28.01.2014г. При извършената проверка е установено несъответствие на стоката, която е декларирана с ЕАД.Контейнерите са върнати в Митница Бургас за доизясняване на обстоятелствата и извършване на проверка на съдържанието.
Фирмата веднага е подала сигнал до Районна прокуратура гр……….., с която сигнализира за извършена измама в големи размери при условията на екстериториалност – престъпление,извършено по отношение на български търговски субект, но извън територията на Република България. Поискано е от Прокуратурата да сезира официално структурите на Интерпол, за да встъпят във функциите си по откриване и наказване на измамниците.
Поставен е следният въпрос:
След като е налице измама по отношение на едноличния търговец и след като от документите и обстоятелствата е видно, че липсва стока, която да бъде реализирана като такава на територията на Република България, какъв е пътят и механизмът да бъде възстановена платената сума за ДДС в размер на 18 598,07 лв.
Във връзка с поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
В Закона за данък върху добавената стойност няма предвидени разпоредби за механизъм за възстановяване на данък в казуси като Вашия – при наличие на измама и липса на стока по тази причина.
По смисъла на чл. 69, ал.1, т.2 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне начисления данък при внос на стоки по чл.56 и чл.57.
Съгласно чл.56 от ЗДДС, начисляването на данъка при внос по чл.16 се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение.
Доколкото в случая е налице митнически документ за осъществен внос, за Вас данъкът е дължим.
Във връзка с този документ за Вас са налице и условията на чл.71, т.3 от ЗДДС, но стоката няма да бъде предмет на облагаема доставка по чл.69 от ЗДДС, доколкото сте пояснили, че не отговаря на поръчаната от Вас.
Във връзка с описаните допълнителни обстоятелства около така осъществената покупка на стока и връщането на контейнерите в Митница Бургас за доизясняване на обстоятелствата и извършване на проверка на съдържанието, същите са от компетентността на митническата администрация.
В чл.72 от Закона за митниците е регламентиран ред за анулиране на митническа декларация и условията за това.
Следва да имате предвид, че при настъпване на промени във връзка с митническия документ за внос, които са в компетенциите на Агенция Митници, за Вас ще възникнат и съответните последствия във връзка с дължимия ДДС.
В чл.56а на ППЗДДС е предвиден ред за корекция на ДДС при промяна на данъчната основа при внос. По смисъла на ал.2 на същия член,когато митническите органи след датата на разрешението за вдигане на стоките намалят дължимия данък върху добавената стойност спрямо данъка, посочен в митническия документ или друг документ за вноса, вносителят, ако е регистрирано по закона лице, извършва корекция на дължимия данък по вноса и на ползвания данъчен кредит за данъка, начислен по вноса, като:
1. отразява издадения от митническите органи административен акт за промяна в митническата стойност в дневника за продажбите;
2. отразява документа по т. 1 в дневника за покупките.

Оценете статията

Вашият коментар