ЗДДС, чл.74,ППЗДДС, чл.60,ЗДДС, чл.10

. 24-30-47
Дата: 22.01.2009 год.
ЗДДС, чл. 10;
ЗДДС, чл. 74;
ППЗДДС, чл. 60.
Относно : Правото на правото на данъчен кредит за налични активи и получени стоки преди датата на регистрацията
По повод Ваше запитване , препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-30- 47 / 16.12.2008 г., изразявам следното становище:
I. В писмото си сте изложили следната фактическа обстановка:
През месец юни 2007 г. ЕООД придобива по чл. 15 от ТЗ предприятие ЕТ, като и двете ДЗЛ не са регистрирани по ЗДДС. ЕООД се регистрира по ЗДДС през месец април 2008 г., като упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит по реда на чл. 74 от ЗДДС. В описа са включени активи, които дружеството е придобило в качеството си на правоприемник на едноличния търговец .
II. Поставените въпроси по същество са свързани със следното :
• Налице ли е право на данъчен кредит по фактури издадени на името на ЕТ и
включени в регистрационния опис на наличните активи на ЕООД.?
III. Нормативна уредба:
•Чл. 10 ЗДДС
•Чл. 74 ЗДДС
•Чл. 60 ППЗДДС
IV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.10, ал.2 от ЗДДС при прехвърляне на предприятие по реда на чл. 15 от Търговския закон лицето, което получава стоките или услугите, е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях,
1
включителнона правотона приспаданена данъченкредит ина задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.
Следва да имате предвид, че в ЗДДС е предвиден специфичен ред за приспадане на данъчен кредит от правоприемник, при хипотезата на чл. 10, ал. 1, т. 2 от ЗДДС в случай, че правоприемника се регистрира на основание чл. 132, ал. 1 от ЗДДС и са изпълнени условията на чл. 60 от ЗДДС.
Според изложеното в запитването, за дружеството правоприемник не възниква задължение за задължителна регистрация по реда на чл. 132 от ЗДДС. Дружеството е регистрирано за целите на ЗДДС по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС по общия ред и следователно следва да се приложи общия ред и при упражняване правото на данъчен кредит преди датата на регистрацията.
Правото на правото на данъчен кредит за налични активи и получени стоки преди датата на регистрацията е налице, при изпълнени условия на чл. 74 от ЗДДС, във връзка с чл. 69 и чл. 71 от ЗДДС.
Доколкото в конкретния случай е спазен реда на чл. 74 от ЗДДС, то за дружеството е налице право на данъчен кредит
При прехвърляне на предприятието на ЕТ по реда на чл. 15 от Търговския закон на дружество с ограничена отговорност, последното става правоприемник па правата и задълженията на предприятието на ЕТ, включително и на правата и задълженията по договорите за финансов лизинг. В описаната от Вас фактическа обстановка лицето е включило в регистрационния си опис, фактури по договор за лизинг за предоставяне на вещ за ползване, от което следва, че това са доставки на услуги и доколкото не са налице едновременно условията посочени в член 74, ал. 3, по тези фактури за дружеството не възниква право на данъчен кредит.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар