данъчно третиране на доставки на агентийски услуги в аспект на ЗДДС

. 24-31-120
Дата: 24.02.2009 год.
ЗДДС, чл. 31, т. 9.
Относно: данъчно третиране на доставки на агентийски услуги в аспект на ЗДДС
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-120/20.10.2008г. е изложено следното:
“…………………………….“ ЕООД извършва агентийски услуги (агентиране на кораби) във връзка с международен транспорт. Същото е агент на моторен кораб, чийто корабопритежател е дружество с данъчна регистрация в Турция. Корабът пристига от пристанище в Турция в пристанище Варна и след натоварването му заминава за Испания.
Въпросите Ви са:
1.За извършената от дружеството Ви доставка на услуга как следва да се оформи същата при положение, че корабопритежателят е дружество от трета страна и корабът пътува за страна от Европейския съюз. Следва ли да бъде начислен на данък върху добавената стойност?
2.Следва ли да бъде начислен на данък върху добавената стойност, когато фактурата за агентийските услуги е издадена на дружество от ЕС (нерегистрирана за целите на данък върху добавената стойност в ЕС) и корабът е с направление ЕС?
3.Означава ли, че сделките които попадат в глава трета от ЗДДС, чл.31, т. 9 са само агентийски услуги с направление на кораба към държави извън Европейския съюз?
Предвид факта, че фактическата обстановка е неясно изложена, с оглед относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
Услугите оказвани на плавателни съдове, по договор за агентиране на кораби, са услуги по глава девета от Кодекса на търговското корабоплаване, които предвид т. 9 на чл. 31 от ЗДДС са определени като доставки, свързани е международен транспорт, облагаеми със ставка нула.
Съгласно чл. 36, ал. 1 от ППЗДДС (изм. – ДВ, бр. 71 от 2008 г., в сила от 12.08.2008 г.) агентийска услуга по чл. 31. т. 9 от закона с място на изпълнение на територията на страната е услугата, която корабният агент предоставя на корабопритежателя и/или капитана на кораба във връзка с всички формалности и действия по пристигане, пребиваване и отплаване на кораба.
Предвид горното считам, че разпоредбата на чл. 31, т. 9 от ЗДДС е специална разпоредба, за доставки, свързани с международен транспорт. Доставката на услуги по глава девета от Кодекса за търговското корабоплаване, които се оказват на
плавателни съдове, сред които са и агентийските услуги, следва да се считат за облагаеми доставки с нулева ставка, независимо от направлението на стоката.
Съгласно ал.2 на чл.36 от ППЗДДС за доказване на доставката на агентийска услуга по чл. 31, т. 9 от закона с място на изпълнение на територията на страната доставчикът следва да разполага едновременно със следните документи:
-дисбурсментска сметка;
-договор между корабопритежателя и корабния му агент или друг документ, доказващ наличието на договорни правоотношения между страните (доп. – ДВ, бр. 71 от 2008 г., в сила от 12.08.2008 г.);
-фактура за доставката.
Следва да имаме предвид, че извършени доставки на услуги по чл. 31, ч. 9 от ЗДДС те формират облагаем оборот по смисъла на чл. 96. ал. 2 от същия закон, съответно до достигане на прага посочен в ал. 1 от същата разпоредба ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС за данъчно-задължено лице, което не е регистрирано по ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар