ЗДДС, чл.74,ЗДДС, чл.117

. 24-34-279
Дата: 09.02.2009 год.
ЗДДС, чл. 74;
ЗДДС, чл. 117.
Относно : Правото на данъчен кредит по реда на чл.74 от ЗДДС
По повод Ваше запитване , препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34- 279 / 22.12.2008 г., изразявам следното становище:
I. В писмото си сте изложили следната фактическа обстановка:
В запитването е посочено, че на дружеството предстои регистрация по ЗДДС, като в описа на наличните активи към датата на регистрацията ще бъде посочен и товарен автомобил. Последният се използва за дейността на дружеството, закупен е през 2006 г. от италианска фирма и ДДС е внесен.
II. Поставените въпроси по същество са свързани със следното :
1.Ще трябва ли да се съставя протокол по чл. 117 от ЗДДС, както при ВОП на стоки
2.Ако сумата се включи в Дневника за покупки и в Дневника за продажбите, как-
то се прави при придобиване на стоки, фирмата няма да ползва данъчен кредит.
3. След като няма идентификационен номер на италианската фирма,какъв иден-
тификационен номер следва да се посочи в Дневника за покупките
4. Следва ли да се правиVIES декларация по ДДС
III. Нормативна уредба:
Чл. 74 ЗДДС
Чл. 117 ЗДДС
IV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:
Разпоредбата на чл. 74, ал. 1 от ЗДДС дава право на лицата да приспадат данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията им по този закон, които са налични към датата на регистрацията и са изпълнени условията посочени в чл. 74, ал. 2 от ЗДДС.
Правото на данъчен кредит на данъчен кредит по чл.74, ал. 1 от ЗДДС възниква само за наличните активи към датата на регистрацията, за които едновременно са изпълнени следните условия:
1. налице са изискванията на чл. 69 и 71;
2. доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
3. регистрационният опис по образец за наличните активи е съставен към датата на регистрация по този закон и подаден не по-късно от седем дни от датата на регистрация;
4.активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижими вещи – до 20 години, преди датата на регистрация по този закон.
Имайки предвид, че целта на ЗДДС е даде право на данъчен кредит за налични активи към датата на регистрацията, които лицето впоследствие ще използва за своята дейност вече като регистрирано за целите на ДДС лице, считаме, че за внесените активи, ако същите отговарят едновременно на условията поставени в чл.74, ал.2, т.1, 3 и 4 от ЗДДС ще е налице правото на приспадане на данъчен кредит.
Възникването и упражняването на правото за налични активи придобити чрез внос следва да упражни по предвидения за това ред в чл.75 от ЗДДС, като в описа на наличните активи в колоната „Данни за документа, с който е придобит активът“ следва бъде вписана митническата декларация (номер и дата), а колона „Данни за контрагента -идентификационен номер по ДДС“ не следва да се попълва. При отразяването на митническата декларация в дневника за покупки, съгласно Приложение № 12 към чл. 113, ал.4 от ППЗДДС отнасящо се до параметрите, структурата и изискванията към файловете на магнитния или оптичния носител , полето за идентификационен номер на контрагента (доставчик) следва се попълни с код „ 999999999999999“.
От изложеното в запитването може да се направи извод, че наличният актив е придобит от внос по смисъла на чл.11 от ЗДДС ( отм.), за което ДДС е начислен от митническите органи и дружеството е внесло начисления му данък за вноса. В този
случай, имайки предвид разпоредбите на чл.117 от ЗДДС не възниква задължение за издаване на протокол и начисляване на ДДС, с изключение на случаят по §16, ал.2 от ПЗР на ППЗДДС, при който се приема, че е налице вътреобщностно придобиване, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. правото на собственост върху стоката се прехвърля след 01.01.2007г.,
включително;
2. за стоката е внесен или начислен данък при внос на стоки, но данъчната основа
на вътреобщностното придобиване е по-висока от данъчната основа при внос. Разликата се
приема за данъчна основа на вътреобщностно придобиване и възниква задължение за
издаване на протокол по реда на чл.117 от ЗДДС.
Имайки предвид, че целта на ЗДДС е даде право на данъчен кредит за налични активи към датата на регистрацията, които лицето впоследствие ще използва за своята дейност вече като регистрирано за целите на ДДС лице, считаме, че за внесените активи, ако същите отговарят едновременно на условията поставени в чл.74, ал.2, т.1, 3 и 4 от ЗДДС ще е налице правото на приспадане на данъчен кредит.
VIES – декларация се подава, когато за определен данъчен период лицето в качеството си на доставчик е извършили доставки към друго/ други регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка. VIES – декларация не се подава, когато регистрирано по ЗДДС лице е получател по доставка, независимо, че доставчикът може да е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка.
Данните и доставките, които следва да бъдат отразявани във VIES – декларацията са посочени в чл. 117 от ППЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар