ЗДДС, чл.78, aл. 1

5 53-02-43/08.04.2010 г.
ЗДДС, чл.78, ал.1
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ e изложена следната фактическа обстановка:
През 2007 г. сте сключили предварителни договори за покупка на апартаменти от ….ООД, като сте извършили превод на три авансови вноски на обща стойност …… лв. За преведените от Вас три авансови вноски сте получили фактури с данъчна основа …… лв. и начислен данък в размер на …….лв. На 27.12.2007г. сте регистрирани по чл.96 от ЗДДС. В установения от закона срок от Ваша страна не е подаден опис на наличните активи, придобити преди регистрацията на дружеството по реда на чл.96 от закона.
През 2008г. сте превели още 4 авансови вноски и за издадените фактури ( с описание на сделката: „Авансово плащане по договор за недвижими имоти”) сте ползвали данъчен кредит.
През 2009г. се стига до разваляне на сделките за част от апартаментите, предмет на предварителните договори. За развалените сделки сте получили кредитни известия, които са включени в дневниците за покупки по съответния ред.
Поставените въпроси по прилаганеразпоредбите на ЗДДС са:
1.Трябва ли при евентуално бъдещо разваляне на оставащите сделки дружеството Ви да продължава да начислява със знак минус данъчен кредит за всички получени кредитни известия по тези сделки, независимо от размера на ползвания данъчен кредит по направените аванси или е приложим чл.78, ал.1 от ЗДДС, съгласно който регистрираното лице коригира само до размера на ползвания данъчен кредит?
2.Ако не е необходимо да се начислява връщане на неползван данъчен кредит, то как трябва да се отрази това в дневника за покупките, и по специално това кредитно известие, за което една част ще бъде с данъчен кредит, а друга – не ?
По повод поставените в запитването въпроси,Ви уведомяваме следното:
Съгласно чл. 74, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното по закона лице (с изключение на тези, регистрирани на основание на вътреобщностно придобиване на стоки) има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към тази дата. Това право възниква при кумулативно спазване на условията, относими към съответния актив, визирани в чл. 74, ал. 2 от ЗДДС. Налице е право на приспадане на данъчен кредит и за получените услуги преди датата на регистрацията по този закон, когато са налице едновременно условията по чл. 74, ал. 3 от ЗДДС.
Регистрационният опис по образец за наличните активи и получените услуги следва да бъде съставен към датата на регистрацията и да е подаден не по-късно от 7 дни от тази дата.Утвърден е образец на регистрационния опис като приложение № 2 към ППЗДДС.
На основание чл. 75, ал. 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди регистрацията възниква на датата на регистрация по този закон и се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите три данъчни периода, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
По силата на чл.75, ал.3 от ЗДДС,правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 не възниква и не може да се упражни от регистрираното лице, ако регистрационният опис е подаден след седмия ден от датата на регистрация.
Определеният в чл.74, ал.3, т.6 от ЗДДС седемдневен срок за подаване на регистрационния опис по образец, с включен опис на наличните активи и документ, удостоверяващ придобиването им е преклузивен,и след изтичането му не може да бъде упражнено право на данъчен кредит за налични към момента на регистрацията активи, които не са били включени в регистрационния опис.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 61, ал. 4 от ППЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 74 от ЗДДС се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите три данъчни периода, като съответният документ по чл. 71 от същия закон се отразява в дневника за покупките за съответния данъчен период.
При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, съгласно чл.115, ал.1 от закона,доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Според алинея 3 на цитираната разпоредба при увеличение на данъчната основа се издава дебитно известие, а при намаление на данъчната основа или при разваляне на доставки – кредитно известие.
Известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1.
Регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.( чл.124, ал. 4 от ЗДДС).
На основание чл.124, ал.5 от закона, възниква задължение зарегистрираното лице да отрази получените от него кредитни известия в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени.
Предвид цитираните разпоредби, получените от лицето кредитни известия се отразяват в дневника за покупки за периода, през който са издадени.
Съгласно чл. 78, ал.1 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да коригира размера на ползвания данъчен кредит при изменение на данъчната основа или при разваляне на доставката, както и при промяна на вида на доставката.
Корекцията се извършва в данъчния период, през който са възникнали обстоятелствата по ал. 1, с отразяването на документа по чл. 115 или на новия документ по чл. 116, с който е извършена корекцията, в дневника за покупките и в справка-декларацията за съответния данъчен период (чл.78, ал.2 от закона).
В запитването е посочено, че за преведените от Вас три авансови вноски сте получили фактури с данъчна основалв. и начислен данък в размер на … лв. Според изложеното в писмото, в установения от закона срок по чл.74, ал.3, т.6 от ЗДДС от Ваша страна не е подаден опис на наличните активи, придобити преди регистрацията на дружеството по реда на чл.96 от закона. В тази връзка не възниква и не може да бъде упражнено право на приспадане на данъчен кредит за начисления Ви данък.
Предвид гореизложеното, в данъчния период, през който възникнат обстоятелствапо чл.78, ал.1 от закона за извършване на корекция, такава се извършва до размера на ползвания данъчен кредит.
Получения документ се отразява в дневника за покупки в колона № 9(данъчна основа и данък на получените доставки, … без право на данъчен кредит или без данък), за данъчния период, през който е издаден.

Вх.№ 530243 от 08.04.2010 Отг. ОУИ София  |  53-02-43_10_ OZ_ 5_ 03

Оценете статията

Вашият коментар