ЗДДС, чл.79, aл. 3,ЗДДС, чл.27, aл. 1,ЗДДС, чл.6, aл. 3, т. 2,ЗДДС, чл.26, aл. 1,ЗДДС, чл.26, aл. 2,ЗДДС, чл.80

53-00-64/12.02.2010 г.
ЗДДС, чл.26, ал.1 и 2
чл.27, ал.1
чл.6, ал.3, т.2
чл.79, ал.3
чл.80
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
В разпоредбата на чл.26, ал.1 от ЗДДС е регламентирано, че данъчна основа по смисъла на закона е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена. Ал.2 от същата разпоредба регламентира, че данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон.
Следва да се отбележи, че данъчната основа по ал.2 се увеличава със:
1.всички други данъци и такси, в т.ч. акциз, когато такива са дължими за доставката;
2.всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката;
3.съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисиона, опаковане, транспорт, застраховка и други, пряко свързани с доставката;
4.стойността на обикновените или обичайните опаковъчни материали или контейнери, ако не подлежат на връщане или ако получателят не е данъчно задължено лице; ако тези опаковъчни материали или контейнери бъдат върнати от получателя, данъчната основа се намалява със стойността им при връщането.
Съгласно разпоредбата на чл.27, ал.1 от ЗДДС, данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването й или от себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена – от данъчната основа при вноса й, при доставка на:
1. стоки по чл.6, ал.3 и чл.7, ал.4;
2. земя, която е урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията, с изключение на прилежащ терен към сгради, които не са нови;
3. нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен.
По силата на чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС за възмездна доставка на стока за целите на този закон се смята и безвъзмездното прехвърляне на собственост или друго вещно право върху стоката на трети лица, когато при производството, вноса или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит.
В т.8 от ДР на ЗДДС е дадено дефиниция на понятието „безвъзмездна доставка”. „Безвъзмездна” е доставката, при която няма възнаграждение или стойността на даденото многократно надхвърля полученото.
В запитването е посочено, че продажбата ще бъде осъществена от конкурентно дружество от бранша, т.е няма да е между свързани лица. От това следва, че продажбата не попада в хипотезата на чл.27, ал.3, т.1 от ЗДДС, касаещадоставка между свързани лица. В случая данъчната основа ще бъде формирана по реда на чл.26 от ЗДДС, съгласно който данъчната основа е договорената сума между страните по доставката, с изключение на случаите, при които се третира като безвъзмездна доставка и попада в хипотезата на чл.27, ал.1, т.1 от закона.
Също така следва да имате предвид, че залежалите стоки могат да се бракуват. При бракуване на стоките следва да бъде извършена корекция на ползвания данъчен кредит на основание чл.79, ал.3 от ЗДДС.
Съгласно чл.79, ал.3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Ограниченията на режима на корекции е регламентиран в чл.80 от ЗДДС. По смисъла на чл.80, ал.1, т.3 от ЗДДС корекции по чл.79 от закона не се извършват за стоки или услуги, ако са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, а за недвижимите имоти – 20 години.

Оценете статията

Вашият коментар