ЗДДС, чл.79, aл. 3,ЗДДС, чл.45,ЗДДС, чл.80, aл. 2, т. 2

2_2326/13.06.2007г.
ЗДДС, чл.79, ал.3 и чл.80, ал.2, т.2.
Фактическа обстановка:
При пожар са унищожени ремонтно хале, два склада, специализирани машини и дървен материал, собственост на дружеството. По случая е проведено разследване от органите на ОД”Полиция”. Образувано е досъдебно производство, което впоследствие е спряно с Постановление на Районна прокуратура без да е открит виновен за деянието.
Въпросите се отнасят до задължението на дружеството да извърши корекция на ползвания данъчен кредит и приложение на разпоредбата на чл.80, ал.2, т.2 от ЗДДС
Предвид действащата нормативна уредба изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.79, ал.3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Корекцията се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол, който се отразява в дневника за продажбите и справката-декларация за този данъчен период /чл.79, ал.4 от ЗДДС/. Независимо от разпоредбата на чл.79, ал.3 от ЗДДС, за стоките и услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на закона за корпоративното облагане, лицето дължи данък в размер, определен по формулите, регламентирани в чл.79, ал.6 от ЗДДС.
Ако регистрираното лице може да докаже, че унищожаването, липсата или брака на активите, причинени от аварии или катастрофи, не са по негова вина, на основание чл.80, ал.2, т.2 от с.з. няма да коригира ползвания данъчен кредит. За доказателства могат да послужат документи, издадени от компетентни органи. Доказателствата подлежат на преценка и анализ от органите по приходите при извършване на последваща ревизия или проверка.

Оценете статията

Вашият коментар