ЗДДС, чл.79, aл. 8,ЗДДС, чл.50

2_670/11.08.2016 г.

ЧЛ.50 ОТ ЗДДС
ЧЛ.79, АЛ.8 ОТ ЗДДС
Дружеството има сключен договор за финансов лизинг на лек автомобил Форд Фиеста, считано от месец май 2015 г. Предвид разпоредбите на чл.70 от ЗДДС дружеството не ползва данъчен кредит, т.к. автомобилът е лек автомобил по смисъла на с.з. Предстои сключване на договор за отдаване на автомобила под наем, за срок от 2 години.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли дружеството да начислява ДДС при отдаване на автомобила под наем или следва да третира доставката като освободена, съгласно чл.50, ал.1, т.2 от ЗДДС?
2.Ако следва да се начислява ДДС при отдаването на автомобила под наем, допустимо ли е да се приложи чл.79, ал.8 от ЗДДС, като се упражни право на данъчен кредит по формулата на чл.67, ал.1, т.2, б.“б“ от ППЗДДС?
Във връзка с поставените от дружеството въпроси, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното становище:
В §1, т.18 от ДР на ЗДДС е дадена легална дефиниция на понятието лек автомобил:
“Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил, автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
Съгласно чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС правото на приспадане на ДК не е налице независимо, че са изпълнени условията на чл.чл.69 или 74, когато е придобит или внесенмотоциклет или лек автомобил, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на тези превозни средства, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Предвидчл.70, ал.2 от ЗДДС, ограниченията на чл.70, ал.1, т.4 и 5 не се прилагат, когато:
1. превозните средства по ал. 1, т. 4 се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;
2. превозните средства по ал. 1, т. 4 са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности);
3. стоките или услугите са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности), включително след преработка;
4. стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1;
5. превозните средства по ал. 1, т. 4 и стоките или услугите по ал. 1, т. 5 се използват и за дейности, различни от посочените в т. 1 – 4, в случаите, когато една или повече от изброените в т. 1 – 4 дейности са основна дейност за лицето; в тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.
С оглед горепосоченото, за да се прецени дали е налице право на приспадане на ДК за начислен ДДС за придобит или внесен автомобил, съответно за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на автомобила, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали, следва да се установи дали автомобилът е лек по смисъла на §1, т.18 от ДР на ЗДДС и дали попада в ограниченията на чл.70 от с.з.
Предвид изложеното в запитването, сте закупили лек автомобил, за който при покупкатане е упражнено право на данъчен кредит, с оглед ограниченията, визирани в чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС.
Доставката на услуга – отдаване под наем на лек автомобил, е облагаема, по смисъла на ЗДДС и на основание чл.86, ал.1 от с.з., за Вас като изпълнител на тази доставка, възниква задължение за начисляване на ДДС. В този случай разпоредбата на чл.50, ал.1, т.2 от ЗДДС не намира приложение.
При сключване на договор за наем и използване на автомобила за облагаеми доставки, в случая единствено за отдаване под наем, няма да са налице ограниченията за правото на данъчен кредит.
Разпоредбата на чл. 79, ал. 8 от ЗДДС указва, че регистрирано лице, което не е приспаднало или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69, може да упражни право на данъчен кредит или да коригира (увеличи) размера на ползвания частичен данъчен кредит по ред и в размер, определени с правилника за прилагане на закона.
С оглед посоченото в ал.9 на чл.79 от ЗДДС, следва да имате предвид, че корекцията по чл. 79, ал. 8 от ЗДДС се извършва еднократно.
Съгласно чл. 67, ал.1, т.2 от ППЗДДС, в случаите на чл. 79, ал. 8 от закона регистрираното лице има право, когато не е приспаднало данъчен кредит при производството, закупуването, придобиването или вноса на стоки или услуги, които впоследствие използва само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69 от закона, да упражни право на данъчен кредит в размер, определен по формулата за всички останали стоки или услуги:
ДК = ДДС х 1/5 х БГ, където:
ДК е частта на размера на данъчния кредит с право на приспадане;
ДДС – размерът на начисления данък върху добавената стойност съгласно данъчните документи за производството, закупуването, придобиването или вноса, за който не е упражнено право на приспадане;
БГ – броят на годините от настъпване на обстоятелствата по чл. 79, ал. 8 от закона, без годината на настъпване на обстоятелствата, до изтичане на 5-годишния срок, считано от годината на производството, закупуването, придобиването или вноса.
Предвид ал.2 на чл.67 от ППЗДДС упражняването на правото на данъчен кредит по ал. 1, т. 2 се извършва чрез издаване на протокол, който съдържа:
1. номер, дата;
2. име и идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от закона на лицето;
3. основание за извършване на корекцията;
4. описание на стоката или услугата;
5. начислен данък, за който е упражнено право на приспадане на частичен данъчен кредит, или начислен данък, за който не е упражнено право на приспадане;
6. брой години по ал. 1;
7. коефициент по ал. 1, т. 1;
8. размерът на увеличения данъчен кредит по ал. 1, т. 1 или частта на размера на данъчния кредит по ал. 1, т. 2.
Протоколът по ал.2 се издава на последния ден от данъчния период, през който са настъпили обстоятелствата по чл. 79, ал. 8 от закона /ал.3 на чл.67 от ППЗДДС/.
Въввръзка с прилагането на чл. 67, ал.1 от ППЗДДС са възможни три хипотези:
– правото на приспадане на данъчния кредит по ал. 1 се упражнява чрез отразяване на протокола по ал. 2 в дневника за покупките и в справка-декларацията за последния данъчен период на годината, в която изтича срокът по ал. 1, и при условие, че стоките или услугите са използвани само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69 от закона за периода от настъпване на обстоятелствата по чл. 79, ал. 8 от закона до последния ден на този последен данъчен период / чл.67, ал.4 от ППЗДДС/;
– при условие, че дружеството се дерегистрира по ЗДДС преди изтичане на срока по чл. 67, ал. 1 от ППЗДДС е приложима разпоредбата на чл. 67, ал. 5 от ППЗДДС по отношение на правото на приспадане на данъчен кредит. В този случай издаденият протокол следва да намери отражение в дневника за покупките и в справка-декларацията за последния данъчен период по чл. 87, ал. 4 от закона и при условие, че стоките или услугите са използвани само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69 от закона за периода от настъпване на обстоятелствата по чл. 79,ал. 8 от закона до последния ден на този последен данъчен период/ чл.67, ал.5 от ППЗДДС/;
– когато преди изтичане на срока по ал. 1 лицето извърши облагаема по чл. 69 от закона доставка на стоката или услугата, правото на приспадане на данъчен кредит по ал. 1 се упражнява чрез отразяване на протокола по ал. 2 в дневника за покупките и в справка-декларацията за данъчния период, през който данъкът за доставката е начислен, и при условие, че стоките или услугите са използвани само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69 от закона за периода от настъпване на обстоятелствата по чл. 79, ал. 8 от закона до датата, на която е възникнало данъчното събитие за доставката / чл.67, ал.4 от ППЗДДС/.
Правото на данъчен кредит по ал. 1, т. 2 на чл.67 от ППЗДДС се упражнява само когато регистрираното лице е отразило данъчния/те документ/и за производството, закупуването, придобиването или вноса на стоката или услугата в дневника за покупки в срока по чл. 124, ал. 4 от закона.
Следва да имате предвид и нормата на чл.50, ал.2 от ЗДДС, предвид която ал.1 на същия член не се прилага, когато по реда на чл.79, ал.8 от ЗДДС е упражнено право на данъчен кредит или е извършена корекция.
Във връзка с гореизложеното, нормата на чл.79, ал.8 от ЗДДС ще се приложи, в случай, чеизползвате закупеният лек автомобил, за който не е упражнено право на данъчен кредит, на основание чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС, само за извършване на облагаеми доставки,за които не е налице ограничение на правото на ДК, като например в случая – единствено за отдаване под наем на лекият автомобил, за периода от настъпване на обстоятелствата по чл.79, ал.8 от ЗДДС до последния ден, на последния данъчен период, на годината, в която изтича срокът по ал.1 на чл.67 от ППЗДДС /5 годишният срок, считано от годината на придобиването на автомобила/.

Оценете статията

Вашият коментар