Изх. № 21-04-7
07.12. 2012 г.
чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС във вр. с чл. 79, ал. 3 от ЗДДС
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Дружеството е лицензиран складодържател по Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ и е титуляр на лиценз да управление на данъчен склад за производство и складиране на акцизни стоки.
В дейността си дружеството закупува стоки и услуги, които влага в производството на акцизни стоки.
В резултат на изтекъл срок на годност или поради неотговаряща на показателите за качество произведена акцизна продукция, дружествотоунищожава стоката под митнически контрол.
След унищожаването на стоката Агенция Митници издава протокол, на базата на който дружеството не дължи акциз за унищожената стока.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Унищожаването на акцизни стоки под митнически контрол попада ли в хипотезата на чл. 80, ал.2, т. 1 от ЗДДС и следва ли да се начислява ДДС при унищожаването на стоката по този ред?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбите на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
По смисъла на чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 не се извършват в случаите на унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила, както и в случаите на унищожаване на акцизни стоки под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове.
В конкретния случай, ако дружеството регистрирано по ЗДДС лице разполага със съответните документи удостоверяващи унищожаването на акцизната стока под административен контрол по реда и условията на ЗАДС, то на основание разпоредбата на чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС няма задължение да коригира ползвания данъчен кредит.
В случай, че за унищожената стока, на основание чл. 66, ал. 1 от Правилник за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) е издаден протокол, с който е направена корекция на ползвания данъчен кредит, следва да бъде извършена корекция на начисления данък, тъй като същият се явява недължим от момента, в който унищожаването на стоките е извършено по предвидения за това ред в ЗАДС. Протоколът за начисления ДДС следва да бъде анулиран, чрез включването му в дневника за продажби със знак минус.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.
‘