ЗДДС, чл.80,ЗДДС, чл.79, aл. 3

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи писмено запитване с вх. № …../18.05.2013 г. В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е данъчно задължено лице с основна дейност отдаване под наем на промишлени модулни скелета и персонал, свързан с предоставяне на услугата. При използване, модулите подлежат на монтаж и демонтаж, според спецификата и изискванията на обекта. Във връзка с това, свързващите елементи, които са част от скелетата се повреждат и съответно се бракуват поради невъзможност за по-нататъшно използване. При придобиване на скелетата дружеството е ползвало данъчен кредит.
Поставен е следният въпрос: Следва ли да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит при бракуване на части от скелето, когато същите са изхабени и следва да бъдат бракувани?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Корекции на ползван данъчен кредит в определени случаи са посочени вчл.79 от ЗДДС. Съгласно чл.79, ал.3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
В чл.80 от ЗДДС са посочени ограничения за корекции. Доколкото посочената от Вас хипотеза не попада сред изброените изключения в чл.80, при бракуване на части от скелето, за които е приспаднат данъчен кредит, следва да извършите корекция и да начислите данък по реда на чл.79, ал.6, т.2 от ЗДДС.’

Оценете статията

Вашият коментар