ЗДДС, чл.92,ППЗДДС, чл.83

Изх. №24-34-55
Дата: 06.04.2009 год.
ЗДДС, чл. 92 (отм.);
ППЗДДС, чл. 83 (отм.).
Относно : прилагане па разпоредбите на ЗДДС
По повод Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-55/ 10.03.09 г., изразявам следното становище:
I. Поставените въпроси в писмото Ви по същество са свързани със следното:
• Каква е процедурата по освобождаване от начисляване или възстановяване на
платен данък по повод придобиването на стоки или услуги във връзка с изпълнени
доставки по международен договор, страна по който е Република България към 2006 г.?
III. Нормативна уредба:
•Чл. 92от ЗДДС (отм.);
•Чл. 83 отППЗДДС ( отм.)
IV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:
Освобождаване от начисляване или възстановяване на платен данък но повод придобиването на стоки или услуги във връзка с изпълнени доставки по международен договор, страна по който е Република България, в който е предвидено освобождаване на облагаеми доставки от ДДС, се извършва по ред определен с ППЗДДС. За целта лицето, основен изпълнител по международен договор, подава писмено искане за потвърждаване наличието на основание за ползване на режима по чл. 92 от Закона за данък върху добавената стойност до ТД на НАП – ,,,,, като искането съдържа документите, изброени в чл. 83, ал. 2 от ППЗДДС. Искането по чл.83 от ППЗДДС трябва да съдържа:
1.наименование, дата на обнародване, дата на влизане в сила на международния
договор, спогодба, споразумение, конвенция или др., в които е предвидено
освобождаване на облагаеми доставки от данък върху добавената стойност или от
данък, налог или вземане с еквивалентен на косвен данък ефект;
2.наименование на програмата или проекта, във връзка с които се осъществяват
доставките, за които се иска потвърждаване на наличието на основанията за ползване
на режима по чл. 92 от закона;
3.оригинал или заверено копие на договора, сключен и изпълнение на програма или
проект по т. 2, съгласно който данъчнозадълженото лице е основен изпълнител, а
възложител е координиращият орган;
4.наименование, седалище, адрес науправление, идентификационен номер на
данъчнозадълженото лице – основен изпълнител по договора по т. 3;
5.наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер на
координиращия орган по т. 3, а когато същият е чуждестранно лице – наименование,
седалище и адрес на управление.
Съгласно чл. 83, ал. 4 от ППЗДДС координиращ орган по смисъла на глава четиринадесета е българско или чуждестранно юридическо лице или организация, което е получател на доставки на стоки и/или услуги по договора по чл. 83, ал. 2, т. 3 и изпълнява програма или проект, финансиран със средства в изпълнение на международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
Координиращият орган дава писмено потвърждение, че лицето е основен изпълнител по договора. В чл. 83, ал. 6 от ППЗДДС като основен изпълнител е определено лице, което е доставчик на стоки и/или услуги по договора по ал. 2, т. 3, по който координиращият орган е възложител.
В 14-дневен срок от получаване на искането ТД на НАП – София град изпраща до данъчнозадълженото лице потвърждение, че са налице основания за ползване на режима по чл. 92 от закона.
Освобождаването от ДДС се допуска само за доставките, пряко свързани с изпълнение на програма или проект, финансиран със средства в изпълнение на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или други и извършени от основния изпълнител (изпълнители) по договора по смисъла на чл. 83а. ал. 1 от същия
правилник.
Компетентният данъчен орган по смисъла на чл. 83 от ППЗДДС потвърждава наличието на основание за ползване на режима по чл. 92 от ЗДДС. Основанието затова са международните договори, спогодбите, споразуменията, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по установения ред, е предвидено освобождаване на облагаеми доставки от данък върху добавената стойност или от данък, налог или вземане с еквивалентен на косвен данък ефект.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар