ЗДДС, чл.97а

545/11.04.2012
Чл.97а ЗДДС
В писмено запитване, постъпило по електронен път вна НАП с вх. № ……….г., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …………. с писмо вх. № ……..г. сте посочили, че „Г” ЕООД не е регистрирано по ЗДДС лице. Дружеството е сключило договор с чуждестранни физически лица, които му предоставят права да публикува и продава книга за период от 5 години.
Поставили сте следните въпроси:
1.Възниква ли за дружеството задължение за регистрация по чл.97а от ЗДДС?
2.Коя следва да бъде данъчната основа за самоначисляване на ДДС – договореното възнаграждение или договорената сума намалена с удържания окончателен данък по чл.37, ал.1, т.6 от ЗДДФЛ?
3.Следва ли да бъде удържан окончателен данък съгласно ЗДДФЛ при изплащане на сумата по договора? Необходимо ли е в договора да се посочи каква част от авторското право притежава всяко от чуждестранните лицаи дължи ли се окончателен данъкза дела на всяко лице, собственик на авторското право?
4.Какви документи следва да получи и издаде дружеството във връзка със сделката?
5.Покупката на авторското право като дълготраен нематериален актив ли следва да се отрази в счетоводството или като услуга?
6.Ако авторското право е отчетено като дълготраен нематериален актив, възниква ли задължение за начисляване на ДДС при дерегистрацията на дружеството?
Към запитването сте приложили копие на сключен на ……..г. договор.
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ изразяваме следното принципно становище:
По смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права, обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е форма.Съгласно разпоредбите на чл.43 от с.з. с издателския договор авторът отстъпва на издателя правото да възпроизведе и разпространи произведението, а издателят се задължава да извърши тези действия и да заплати авторско възнаграждение.
За целите на данъчното облагане се ползва дадената в §1, т.8 от ДР на Закона за корпоративното подоходно облагане дефиниция на „Авторски и лицензионни възнаграждения”, според която понятието включва плащания от всякакъв вид, получени за използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми или записи на радио………….”.
По първи, втори, четвърти и шести въпрос:
В ЗДДС няма специално третиране на авторските и лиценционни възнаграждения. Доколкото, съгласно чл.9, ал.2, т.1 от закона, за доставка на услуга се смята продажбата или прехвърлянето на права върху нематериално имущество са приложими всички разпоредби, свързани с облагането на доставки на услуги.
Според чл.21, ал.2 от закона, когато получателят на услугата е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение на доставката е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
При доставка на услуга данъкът е изискуем от данъчно задължено лице – получател, когато са изпълнени следните условия:
-доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната;
– доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема.
В хипотезата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС получателят на услуга следва да начисли дължимия за доставката ДДС в срок до 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем като издаде протокол, съдържащ визираните в чл.117, ал.2 от закона реквизити, включи протокола в дневника за продажби, респ. в СД по ЗДДС за съответния данъчен период. Данъчната основа на получената доставка се определя по реда на чл.26 от закона на база договореното с доставчика възнаграждение.
Задължение за регистрация по чл.97а, ал.1 от ЗДДС възниква за всяко данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 от закона. Заявлението за регистрация се подава не по-късно от 7 дни, преди датата на извършено авансово плащане или данъчно събитие.
Предвид нормата на чл.70, ал.4 от ЗДДС, съгласно която няма право на данъчен кредит лице, регистрирано на основание чл.97а от закона, при дерегистрация по ЗДДС за лицето не възниква задължение за начисляване на данък за наличните стоки и/или услуги.
По трети и четвърти въпрос:
По силата на чл.7 от ЗДДФЛ чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България. В разпоредбата на чл.8, ал.6, т.7 от ЗДДФЛ е указано, че авторските възнаграждения са доходи от източник в България, с оглед на което и на основание чл.37, ал.1, т.6 от ЗДДФЛ подлежат на облагане с окончателен данък. Данъчната основа за определяне размера на окончателния данък е брутната сума на начисления/изплатения на чуждестранното физическо лице доход, а данъчната ставка за доходи по чл.37 от ЗДДФЛ е в размер на 10 на сто. В срок до края на месеца, следващ месеца на начисляването на дохода, дължимият данък се удържа и внася от платеца на дохода по сметка на териториалната дирекция на НАП по място на регистрация на платеца /чл.65, ал.1 ЗДДФЛ/. На основание чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ за платеца на дохода възниква задължение за подаване на данъчна декларация по образец, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на внасяне на данъка. Декларацията съдържа данни, идентифициращи получателя на дохода, информация за данъчната основа, данъчната ставка, както и за размера на дължимия и внесен от платеца данък.
Следва да имате предвид, че когато в данъчна спогодбаили друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, се прилагат разпоредбитена съответната данъчна спогодба или договор.
В Държавен вестник бр.5 от 20.01.2009 г. е обнародвана Спогодба между Правителството на Р България и Правителството на Съединените американски щати за избягване на двойното данъчно облаганеи предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите /ратифицирана със закон, приет от 40-то Народно събрание на 12 юли 2007 г.-ДВ, бр.59 от 2007, в сила от 15.12.2008 г./
Процедурата за прилагане на спогодбите за избягване на международното двойно данъчно облагане на доходите и имуществото по отношение на чуждестранните лица е регламентирана в Раздел ІІІ на Данъчно- осигурителния процесуален кодекс
По пети въпрос:
Относно счетоводното отразяване на предоставените на дружеството права да публикува и продава творбата в книжна форма, следва да се запознаете с СС №38 – Нематериални активи и по-конкретно с визираните в чл.3.1 на стандарта критерии за класифициране на един актив като нематериален.
Изразяването на становище по приложението на счетоводното законодателство е от компетентността на отдел „Счетоводна практика” при Дирекция „Данъчна политика” на Министерството на финансите.

Оценете статията

Вашият коментар