Здравно осигуряване на български и чуждестранни студенти, които се обучават в българско висше учебно заведение и заплащат обучението си

ЗЗО: чл. 40, ал. 3, т. 2; чл. 33, ал. 1 и 3; чл. 34, ал. 1, т. 1 и 2;
ОТНОСНО: Здравно осигуряване на български и чуждестранни студенти, които се обучават в българско висше учебно заведение и заплащат обучението си
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. …. с вх. № ………… от 28.08.2017 г., Ви уведомявам за следното:
Според изложеното в запитването е възникнал казус по здравното осигуряване на студенти, поради което настоявате за становище и тълкуване на текста на чл. 40, ал. 3, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
След проведен разговор по телефона, в е-mail уточнявате, че се касае за студенти – български граждани и граждани от трети страни, редовно обучение, на възраст до 26 години, за които държавата не плаща субсидия, а те сами заплащат обучението си (платено обучение). Сочите още, че всички студенти редовно обучение, до 26-годишна възраст, които са граждани на Европейския съюз или са приети по Постановление на Министерски съвет №№ 103/1993 г. и 228/1997 г. се осигуряват чрез университета.
Поставяте следния въпрос:
Следва ли да бъдат здравно осигурени за сметка на държавния бюджет студентите – български граждани и граждани от трети страни, редовно обучение, на възраст до 26 години, които си заплащат обучението?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и действащата нормативна уредба в областта на осигурителното законодателство, изразявам следното становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от ЗЗО.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 и 3 от ЗЗО задължително осигурени в НЗОК са:
?всички български граждани, които не са граждании на друга държава;
?чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
Задължението за осигуряване възниква:
?за всички български граждани – от влизане на закона в сила, а за новородените – от датата на раждането (основание чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО);
?по чл. 33, ал. 1, т. 3 – от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване (чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО).
Чужденците, които пребивават продължително или краткосрочно в Република България, както и лицата с двойно българско и чуждо гражданство, които не се осигуряват по реда на този закон, заплащат стойността на оказаната им медицинска помощ, освен ако за тях е в сила международен договор, по който Република България е страна, на основание чл. 39, ал. 5 от ЗЗО.
На основание чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка се осигуряват за сметка на държавния бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1.
В цитираната разпоредба няма изискване за гражданството на студентите и за източника на средствата за издръжка на обучението им – осигурени от държавата или заплатени от студентите. Разпоредбата е приложима спрямо всички студенти – редовно обучение до навършване на 26 – годишна възраст, попадащи в персоналния обхват на чл. 33 от ЗЗО.
От изложеното следва, че на здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет подлежат всички студенти във висши училища, които отговарят кумулативно на следните условия:
?да са приети редовна форма на обучение;
?да нямат навършена 26-годишна възраст;
?да не подлежат на здравно осигуряване на друго основание.
Следователно, ако студентите са български граждани или чужди граждани с разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, приети са в редовна форма на обучение във висшето училище, нямат навършени 26 години и не са осигурени на друго основание, те задължително подлежат на осигуряване за сметка на държавния бюджет.

Оценете статията

Вашият коментар