Здравно осигуряване на лице, което има отпусната целева помощ за отопление

ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 1, чл. 34, ал. 1, т. 1, чл. 39, ал. 1, чл. 40, ал. 1, т. 4 и т. 8, ал. 3, т. 5 и ал. 5;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 3, ал.2, т. 4
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на лице, което има отпусната целева помощ за отопление
По повод на Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция «ОУИ» – ……../03.01.2011 г., Ви уведомяваме за следното:
От изложеното в писмото Ви и приложените към него копия от документи е видно, че със заповед на Директора на Дирекция „Социално подпомагане”- ……, издадена на 05.11.2010 г., Ви е отпусната целева помощ за отопление за отоплителен сезон 2010/2011 г. – от 1 ноември до 31 март. Посочвате, че сте регистрирана като безработна в Дирекция „Бюро по труда”, която посещавате редовно с цел поддържане на регистрацията си. Съгласно експертно решение на НЕЛК от 17.03.2010 г. имате 21 на сто трайно намалена работоспособност и определени: дата на инвалидизиране – 28.05.2009 г. и срок на неработоспособността – до 01.11.2011 г.
Считате, че държавата трябва да заплаща здравноосигурителните Ви вноски за периода от месец май 2009 г. до месец октомври 2010 г., тъй като сте социално слаба и в недобро здравословно състояние. В тази връзка се интересувате, не следва ли внесената от Вас сума за здравно осигуряване за този период да Ви бъде възстановена от Националната агенция за приходите (НАП).
При така представената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
Здравното осигуряване в Република България се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените при ползването на набраните средства.
На основание чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Задължението за осигуряване за българските граждани възниква от влизането на закона в сила (чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО).
Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице се определя всяка година със Закона за бюджета на НЗОК като за периода до 31.12.2008 г. размерът й е 6 на сто, а от 01.01.2009 г. – 8 на сто. Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи лица, подлежащи на задължително здравно осигуряване, са уредени в чл. 40 от ЗЗО.
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 4 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) от ЗЗО вноските за здравно осигуряване за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд са за сметка на републиканския бюджет. Те се определят върху размера на пенсията или сбора от пенсиите, без добавките към тях, като се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят.
Според чл. 40, ал. 1, т. 8 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за лицата, които получават обезщетение за безработица, се определят върху размера на изплатеното обезщетение. Вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Лицата, регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта, които нямат право на обезщетение за безработица, са извън обхвата на разпоредбата и техните здравноосигурителни вноски не се поемат от републиканския бюджет.
В чл. 40, ал. 3, т. 1-10 от ЗЗО са изброени други категории лица, които нямат доходи и чиито здравноосигурителни вноски също се заплащат от Републиканския бюджет. Сред тях в точка 5 са посочени гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, както и настанените в специализирани институции за социални услуги и приетите за обслужване в социални учебно-професионални центрове и центрове за временно настаняване, центрове за настаняване от семеен тип, преходни жилища, защитени жилища, наблюдавани жилища и кризисни центрове.
Съгласно чл. 40, ал. 5 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.“
За задължително осигурените лица в НЗОК, с изключение на лицата до 18-годишна възраст и лицата по чл. 40, ал. 5, от възникване на задължението им за здравно осигуряване се подават ежемесечно данни в НАП по ред, определен с наредба на министъра на финансите (чл. 39, ал. 1 от ЗЗО).
Редът, по който се подават данните по чл. 39, ал. 1 и декларацията по чл. 40, ал. 5, т. 2 от ЗЗО, е регламентиран в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Съгласно чл. 3, ал. 2, т. 4 от цитираната наредба данните за лицата, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление, се подават с Декларация обрИзх. № 3 “Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет и други“ от Агенцията за социално подпомагане – в срок до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните.
При извършената проверка в информационната система на НАП се установи, че Дирекция «Социално подпомагане» – ….. е започнала да подава данни за здравното Ви осигуряване с Декларация обрИзх. № 3 от месец ноември 2010 г. Следователно, Вие се считате за здравно осигурена за сметка на републиканския бюджет от същия месец. Относно здравноосигурителните вноски за периода преди месец ноември 2010 г. – от 28.05.2010 г. до 31.10.2010 г., доколкото не сте пенсионер от държавното обществено осигуряване, не получавате обезщетение за безработица и не подлежите на здравно осигуряване на друго основание по чл. 40, ал. 1, 2 или 3 от ЗЗО, за това време имате задължението да се осигурявате здравно за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО.
Следва да имате предвид, че тълкуването на разпоредбите, касаещи условията за отпускане на целеви помощи за отопление и изискванията за изплащането им, са от компетентността на Агенцията за социално подпомагане и териториалните й поделения. Цялостният контрол по спазването на Закона за социално подпомагане и на другите нормативни актове в областта на социалното подпомагане се упражнява от Министъра на труда и социалната политика (чл. 31, ал. 1 от същия закон).

Оценете статията

Вашият коментар