Здравно осигуряване на лице, което упражнява свободна професия – адвокат и полага грижи за дете със 100 % степен на увреждане, нуждаещо се от чужда помощ

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 1 и ал. 4, чл. 5, ал. 2, чл. 6, ал. 7 и 8;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 2 и ал. 3, т. 9;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1
ОТНОСНО: Здравно осигуряване на лице, което упражнява свободна професия – адвокат и полага грижи за дете със 100 % степен на увреждане, нуждаещо се от чужда помощ
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………../02.08.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте майка на двегодишно дете, на което ТЕЛК е определила 100 % степен на увреждане и необходимост от чужда помощ. Същевременно упражнявате свободна професия – адвокат. Интересувате се, дали можете да бъдете освободена от заплащането на социални и здравни осигуровки за времето на срока на експертното решение на ТЕЛК, без да прекъсвате дейността си като адвокат.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Лицата, които упражняват професията адвокат, са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО във връзка с чл. 6, ал. 7 от кодекса и чл. 1, ал. 5, т. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица. За времето, през което упражняват трудова дейност в това качество, адвокатите са задължени да се осигуряват като самоосигуряващи се лица на основание чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО.
Задължението за осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от същата наредба).
Осигурителните вноски за тези лица са изцяло за тяхна сметка и се внасят авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Окончателният размер на месечния им осигурителен доход се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Лицата, които упражняват свободна професия, внасят здравноосигурителни вноски също за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 (посл. изм. – ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Според посочената разпоредба, лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3 (за работа без трудови правоотношения), през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Относно здравното осигуряване на лицата, които се грижат за инвалиди, в чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО (в редакцията преди посл. изм. – ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) е посочено, че родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО.
От разпоредбата на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО следва, че за давъзникне основание за здравно осигуряване на едно лице по този ред за сметка на републиканския бюджет, следва да са изпълнени кумулативно следните условия:
?лицето да не е осигурено по реда на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО;
?да е родител, осиновител или съпруг полагащ грижа за инвалид със загубена работоспособност над 90 на сто;
?инвалидът (дете или съпруг), за когото се полагат грижи, да се нуждае постоянно от чужда помощ.
Здравното осигуряване на лицата по чл. 40, ал. 1, т. 9 от ЗЗО се провежда чрез Агенцията за социално подпомагане, която ежемесечно подава данни за тях в компетентната териториална дирекция на НАП с декларация образец № 3 “Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет“ – в срок до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните (чл. 3, ал. 2, т. 4 от Наредба Н-8/29.12.2005 г. засъдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица).
От представената фактическа обстановка в запитването Ви е видно, че Вие упражнявате свободна професия – адвокат, за която подлежите на задължително социално и здравно осигуряване на основание чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО и чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО. Следователно, Вие не попадате в хипотезата на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО, тъй като не отговаряте на едно от изброените по-горе условия – да не сте осигурена на основание чл. 40, ал. 1 от ЗЗО. Освен това, следва да имате предвид, че по отношение задължението Ви да се осигурявате социално по реда на чл. 4, ал. 3, т. 1 от КСО, обстоятелството, че се грижите за дете със 100 % степен инвалидност, нуждаещо се от чужда помощ, е неотносимо.

Оценете статията

Вашият коментар