Здравно осигуряване на лице, обявено за общодържавно издирване

ОТНОСНО: Здравно осигуряване на лице, обявено за общодържавно издирване
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ……….,
В отговор на Ваше запитване., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването синът Ви е в неизвестност от 03.07.2007 г., а от 12.08.2007 г. е обявен за общодържавно издирване. Интересувате се трябва ли да се заплащат здравноосигурителни вноски за този период?
От така описаната фактическа обстановка е видно, че Вие не сте страна в осигурителното правоотношение с НЗОК, следователно не сте задължено лице по смисъла на чл. 14 от ДОПК.
Съгласно чл. 14, т. 1 от ДОПК задължени са физическите и юридическите лица, които:
1.са носители на задължението за данъци или задължителни осигурителни вноски;
2.са задължени да удържат и внасят данъци или задължителни осигурителни вноски;
3.отговарят за задължението на лицата по т . 1 и 2.
Правата на задължените лица са определени в чл. 17, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съгласно т. 5, букви „б” и „в” от посочената разпоредба, задължените лица имат право на безплатна информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения, както и на информация за здравно-осигурителния им статус и осигурителния им доход.
Поради това, че въпросите, които поставяте, не засягат Ваши конкретни права и/или задължения, а такива на друго лице и доколкото не сте пълномощник на това лице, Вие не може да се възползвате от този ред. Писмените становища ангажират администрацията на Националната агенция за приходитепо смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което запитването следва да бъде отправено от името на задълженото лице, както и да съдържа идентифициращи за подателя данни.
Без оглед на гореизложеното, Ви обръщаме внимание на следните законови разпоредби, относими към зададения от Вас казус:
Здравното осигуряване в Република България и свързаните с него отношения се уреждат съобразно разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).Задължителното здравно осигуряване се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност при ползването на набраните средства.
Задължителното здравно осигуряване се разпростира върху всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, и върху българските граждани с двойно гражданство, които живеят постоянно на територията на страната (чл. 33, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗЗО). Задължението за осигуряване за всички български граждани възниква от влизането на закона в сила (чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО), а за новородените – от датата на раждането.
Задължителното здравно осигуряване предоставяна осигурените лица основен пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Правата на здравно осигурените лица възникват: за новородените – от датата на раждането, а за всички останали – от датата на заплащането на здравноосигурителната вноска (чл. 34, ал. 2, т. 1 и 4 от ЗЗО).
Правата на осигурения са лични и не могат да бъдат преотстъпвани (чл. 34, ал. 3 от ЗЗО). Неосигурените лица по този закон заплащат оказаната им медицинска помощ (чл. 52 от ЗЗО).
Доходът, върху който се дължат здравноосигурителните вноски и редът за внасянето им по видове осигурени лица са регламентирани в чл. 40 от ЗЗО. Законодателят не е предвидил периоди, за които да не се дължат вноски. В чл. 109, ал. 1 от ЗЗО е допуснато прекъсване, единствено във връзка с правото на безплатна медицинска помощ от лицата, които са длъжни да се осигуряват здравно за своя сметка (до три невнесени месечни вноски за период от 15 месеца до началото на месеца преди месеца на оказаната медицинска помощ). Когато задължението за внасяне на осигурителните вноски е на работодател или на друго лице, невнасянето им не лишава осигуреното лице от осигурителни права (чл. 109, ал. 2 от ЗЗО).
Изпълнителният директор на НАП е утвърдил процедури, които дават възможност на лицата с прекъснати здравноосигурителни права да изясняват и коригират здравноосигурителния си статус, при установяване на периоди, за които липсват здравни вноски, в случай че за тези периоди същите са подлежали на здравно осигуряване за сметка на Републиканския бюджет, от работодател, възложител или от друг осигурител.
Предвид изложеното дотук и тъй като законодателят не е предвидил специален ред за внасяне на здравноосигурителни вноски за лица, обявени за общодържавно издирване, от техни близки или роднини, за тези лица следва да се внесат дължимите осигурителни вноски едва след като бъдат издирени и след установяване на статута им за периода, през който са били в неизвестност, като си приложи общият ред за осигуряване в ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар