Здравно осигуряване на лице в пенсионна възраст, което няма отпусната пенсия

ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 4, ал. 3, т. 5, ал. 5, т. 1 и 2, чл. 109
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на лице в пенсионна възраст, което няма отпусната пенсия
В писмото си излагате следната фактическа обстановка:
Вие имате навършена 70-годишна възраст и сте с 54 на сто намалена работоспособност, но не можете да се пенсионирате по болест, тъй като нямате нито един ден трудов и осигурителен стаж. Нямате право и на социална пенсия за старост, поради това, че съпругът Ви е пенсионер, а оттам доходите на член от семейството Ви надхвърлят предвидения в закона минимален доход.
Въпросът Ви е: Има ли правна възможност Републиканският бюджет да поеме здравните Ви осигуровки като лице с намалена работоспособност, навършило 70 години, или трябва лично да ги внасяте?
Предвид изложеното, изразяваме следното становище по запитването:
Здравното осигуряване в Република България, осигурявано и гарантирано от държавата, се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените лица при ползването на набраните средства.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
На основание чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО задължението за осигуряване за всички български граждани възниква от влизането на закона в сила.
Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи лица, подлежащи на задължително здравно осигуряване, са определени в чл. 40 от ЗЗО.
Според чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО пенсионерите се осигуряват здравно за сметка на Републиканския бюджет. Но тъй като Вие не получавате пенсия, макар да сте в пенсионна възраст, от Републиканския бюджет за Вас не постъпват здравноосигурителни вноски в бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
В чл. 40, ал. 3 от ЗЗО са изброени други категории лица, чиито здравноосигурителни вноски се заплащат от Републиканския бюджет, като сред тях са посочени и лицата, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане (чл. 40, ал. 3, т. 5 от ЗЗО). Ако не са осигурени на друго основание, здравноосигурителните вноски за тези лица се внасят от Републиканския бюджет. Предвид цитираната разпоредба, ако отговаряте на тези условия и се регистрирате в съответната дирекция ”Социално подпомагане” с право на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане, Вашите здравноосигурителни вноски ще се поемат от Републиканския бюджет.
Съгласно чл. 40, ал. 5, т. 1 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от ЗЗО лицата, които не подлежат на задължително здравно осигуряване на друго основание по реда на ал. 1 – ал. 3 от същата разпоредба, внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка – върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Съгласно чл. 8 от ЗБДОО за 2010 г., обн. ДВ, бр. 99 от 15.12.2009 г., от 1 януари 2010 г. е определен минимален месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица в размер на 420 лв. Здравната вноска, която неосигурените на друго основание лица трябва да заплащат на месец през 2010 г., изчислена върху половината от този доход (210 лв.), е в размер на 16.80 лв.
На основание чл. 40, ал. 5, т. 2 от ЗЗО, в сила от 01.01.2010 г., за лицата, неосигурени здравно на друго основание, е въведено задължение да декларират в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) обстоятелството, че ще се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО. Срокът за подаване на декларацията (Приложение № 7) е до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство. За заварените лица, чието задължение за осигуряване по реда на посочената разпоредба е възникнало преди 01.01.2010 г., е определен срок за подаване на декларация образец № 7 до 30.06.2010 г.
Във връзка с направените изменения в чл. 109 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.02.2010 г.) от ЗЗО, обръщаме внимание, че здравноосигурителните права на лицата, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват, в случай че лицата не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Лицата с прекъснати здравноосигурителни права заплащат оказаната им медицинска помощ. Здравноосигурителните права се възстановяват, при заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски през последните 36 месеца като сумите, платени за оказаната медицинска помощ, не се възстановяват.

3.6/5

Вашият коментар