Задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски от работодател при изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност поради бременност и раждане, след прекъсване на дейността на оси

ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 5
ОТНОСНО:Задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски от работодател при изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност поради бременност и раждане, след прекъсване на дейността на осигурителя
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …………….,
В отговор на Ваше запитване, ……………, Ви уведомяваме за следното:
Според описаната фактическа обстановка в запитването, търговско дружество трябва да прекъсне дейността си по обективни причини. В същото време на една от работничките предстои да излезе в отпуск за бременност и раждане. Поставя се въпросът: осигурителят задължен ли е да внася здравноосигурителни вноски по болничните листове за бременност и раждане на тази работничка и след спиране на дейност ?
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) здравноосигурителните вноски за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете се внасят върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение.
При изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност поради болест или за бременност и раждане след прекратяване на трудовия договор здравноосигурителни вноски не се дължат от предишния работодател, тъй като между него и освободения от работа работник не са налице трудови правоотношения. В този случай, ако лицето не подлежи на здравно осигуряване на някое от основанията, посочени в чл. 40, ал. 1 – 3 от ЗЗО, то следва да се осигурява за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО – върху месечен осигурителен доход, не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, като извършва и годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Предвид изложеното, за периодите на временна неработоспособност поради общо заболяване и за бременност и раждане дружеството е длъжно да внася здравноосгиурителни вноски на основание чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО, тъй като трудовите правоотношения с лицето не са прекратени, а само е прекъсната дейността на осигурителя. По отношение правото на парично обезщетение за това време компетентен да отговори е Националният осигурителен институт.

Оценете статията

Вашият коментар