ЗЗО – чл. 40, ал. 3, т. 2;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 3, ал. 2, т. 3
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на редовен студент, прекъснал обучението си поради слаб успех
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………/12.09.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
От представената фактическа обстановка в писмото Ви и от приложеното към него копие на уверение, издадено от ……… университет ….. – филиал ……, става ясно, че синът Ви е бил записан за редовен студент през учебната 2009/2010 година, но поради слаб успех е прекъснал следването си за следващата 2010/2011 г. Обучението във втори курс е продължил през 2011/2012 г. За учебната 2012/2013 г. е бил отстранен, а за 2013/2014 г. отново е възстановен. За времето, през което е бил отстранен от учебното заведение, е заплатил здравните си осигуровки. За периода на прекъсването, въпреки уверенията на декана на факултета, не е осигуряван здравно чрез университета. Интересувате се, дали за този период синът Ви има право на здравно осигуряване като редовен студент, който няма навършена 26 – годишна възраст.
Предвид изложеното и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1. В цитираната разпоредба няма изискване за вида на висшето учебно заведение (държавно или частно), а само за формата на обучението, което трябва да е редовно. Студентите, обучаващи се задочно или дистанционно, не се осигуряват по този ред. От това следва, че на здравно осигуряване за сметка на републиканския бюджет подлежат всички студенти, които отговарят кумулативно на следните условия:
?да са приети редовна форма на обучение;
?да нямат навършена 26-годишна възраст;
?да не подлежат на здравно осигуряване на друго основание.
Статутът на студентите се определя от Закона за висшето образование (ЗВО) и правилниците на съответните висши учебни заведения. Съгласно чл. 67 от ЗВО статут на студент се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище. Хипотезите, в които студентът може да бъде отстранен от висшето учебно заведение, са посочени в чл. 74, ал. 2 от ЗВО.
За да бъде определен броят на студентите, подлежащи на здравно осигуряване от републиканския бюджет, в началото на всяка учебна година в съответното висше учебно заведение те следва да декларират получават ли доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски на някое от основанията, изброени в чл. 40, ал. 1 от ЗЗО. При промяна в обстоятелствата следва да подадат нова декларация. Въз основа на декларациите висшите училища съставят регистър, в който вписват само учащите се, чиито здравноосигурителни вноски са за сметка на републиканския бюджет.
За учащите се, които отговарят на условията по чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО, здравноосигурителни вноски се внасят за целия период, през който лицата имат статут на студенти – в размера, определен със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица съгласно чл. 40, ал. 4а (нова – ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 21.12.2012 г.) от ЗЗО.
Висшите учебни заведения подават в компетентната териториална дирекция на НАП данни за здравното осигуряване на студентите, осигурявани от републиканския бюджет, по реда на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.Данните се подават с декларация образец № 3 в срок до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят (чл. 3, ал. 2, т. 3 от наредбата).
Във връзка с гореизложеното, доколкото Вашият син няма навършени 26 години и за периода на прекъсването е запазил статута си на редовен студент във висше учебно заведение, считаме че са изпълнени изискванията на закона и здравноосигурителните му вноски за този период следва да се поемат от републиканския бюджет по описания по-горе ред на чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО.
‘