здравно осигуряване на съпруг/съпруга на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба по време на задграничния мандат

.№04.02.13
Дата: 01.04.2011 год.
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1, буква «б»;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5, т. 1;
ЗЗО, чл. 40а.
Относно: здравно осигуряване на съпруг/съпруга на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба по време на задграничния мандат
Във връзка с Ваше писмо относно здравното осигуряване на съпруг/съпруга на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба по време на задграничния мандат, заведено в ЦУ на НАП с вх. № …………/11.03.2011 г., Ви уведомяваме следното:
Кръгът на лицата, които са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
Сред лицата, които подлежат на задължително здравно осигуряване са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава (основание чл. 33, ал. 1, т. 1 от закона).
1. Здравно осигуряване на лицата по чл. 77, ал. 1 от Закона за дипломатическата служба (ЗДСлж)
Ако са задължително осигурени в НЗОК, лицата по чл. 77, ал. 1 от ЗДСлж се осигуряват здравно по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от ЗЗО. Съгласно тази разпоредба здравноосигурителната вноска за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (210 лв. за 2011 г.).
В чл. 77, ал. 3 от ЗДСлж изрично е посочено, че вноските за здравно осигуряване за тези лица са за тяхна сметка.
Вноската се внася до края на месеца, следващ този, за който се отнася чрез съответното предприятие или организация (работодателя/органа по назначението на лицето по чл. 77, ал. 1 от ЗДСлж).
2. Здравно осигуряване на неработещ съпруг/съпруга на дългосрочно командирован служител в дипломатическа служба по време на задграничния мандат
Ако са задължително осигурени в НЗОК, но не са осигурени на някое от основанията посочени в закона (чл. 40, ал. 1 – 3 от ЗЗО) тези лица се осигуряват здравно по реда на чл. 40, ал. 5 от закона. Съгласно тази разпоредба лицата, които не подлежат на осигуряване по чл. 40, ал. 1 – 3 от ЗЗО са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица (210 лв. за 2011 г.), определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по този ред.
Декларацията, която се подава от лицата е образец № 7 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица
В допълнение към изложеното по т. 1 и т. 2 от настоящото писмо, Ви уведомяваме, че българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите (основание чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО). След завръщането им в страната здравноосигурителните права на тези лица се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на ЗЗО или след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (420 лв. за 2011 г.) към момента на внасянето на вноските (основание чл. 40а, ал. 2 и 3 от ЗЗО).
Следва да се има предвид, че освобождаване от заплащане на здравноосигурителни вноски на основание чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО, съответно възстановяване на здравноосигурителни права по реда на чл. 40а, ал. 2 и 3 от закона е възможно само след предварително подадено заявление от лицата до Националната агенция за приходите.
Настоящото становище се отнася само за лицата, за които не е станало приложимо законодателството на приемащата държава–членка на основание европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите–членки или международно споразумение по което България е страна.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар