здравно осигуряване на чуждестранен гражданин със статут на продължително пребиваващ в Република България

2_236/ 19.03.2010 г.
ЗЗО – чл. 33, ал.1, т.3
ОТНОСНО: здравно осигуряване на чуждестранен гражданин със статут напродължително пребиваващв Република България
В запитването си посочвате, че имате сключен граждански брак с гражданка на Р.Казахстан, която има разрешение за продължително пребиваване в Република България. Желаете да разберете:можете ли да осигурявате здравно съпругата си във връзка с предстоящето раждане на детето ?
При така изложената фактическа обстановка и на основание действащата нормативна уредба свързана със здравното осигуряване, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 33, ал.1, т.3 от Закона за здравното осигуряване(ЗЗО), задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
Задължението за осигуряване на тези лица възниква от датата на получаването на разрешение за постоянно пребиваване( чл.34, ал.1, т.2 от ЗЗО).
В Закона за здравното осигуряване /чл.35/е определено, че задължително осигурените имат право да получават медицинска помощ в обхвата на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, да избират лекар от лечебно заведение за първична медицинска помощ, сключило договор с РЗОК,на спешна помощ там, където попаднат и т.н.
Чужденците могат да пребивават в Република България краткосрочно и дългосрочно. Краткосрочното пребиваване е до 90 дни от датата на влизането в страната. Дългосрочното пребиваване може да бъде продължително – с разрешен срок до една година, или постоянно – с разрешен неопределен срок /чл. 23 от Закона за чужденците в Република България /.
Тъй като съпругата Ви, която е гражданин на Р Казахстанима разрешение само за продължително пребиваване в Р България, т.е. не е със статус на постоянно пребиваваща, в настоящия момент тя не попада в кръга на осигурените лица по реда на чл. 33 от ЗЗО и за нея не следва да се внасят здравноосигурителни вноски.
Чужденците, които пребивават продължително или краткосрочно в Република България, както и лица с двойно българско и чуждо гражданство, които не се осигуряват по реда на този закон, заплащат стойността на оказаната им медицинска помощ, освен ако за тях е в сила международен договор, по който Република България е страна /чл. 39, ал. 4 от ЗЗО/.
В заключение следва да имате предвид, че с направените промени в ЗЗО/ДВ, бр. 107 от 2002 г./ от 1 януари 2003 г. отпадна възможността за здравно осигуряване на неосигурени членове на семействата от осигурените членове. Неосигурените пълнолетни членове на семейството които попадат в обхвата на задължително осигурените лица съгласно чл.33 от ЗЗО, трябва да внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка.
Поради това, след като съпругата Ви придобие статут на постоянно пребиваваща в Р България, ако не подлежи на осигуряване на друго основание по реда на чл.40, ал.1, 2 и 3 тя ще е задължена да прави здравноосигурителни вноски по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО. Осигурителните вноски се внасят върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се отнасят.

Оценете статията

Вашият коментар