НЕВД, чл.2, aл. 2,НЕВД, чл.2, aл. 3,ЗКПО, чл.204, т. 2, буква а,ЗДДФЛ, чл.24, aл. 2, т. 9,КСО, чл.6, aл. 11

2_2344/29.09.2009г.
ЗКПО – чл.204, т.2, б.”а”
ЗДДФЛ – чл.24, ал.2, т.9
КСО – чл.6, ал.11
НЕВДОВ – чл.2, ал.2 и ал.3
УВАЖАЕМИ Г-Н ………………….,
Отправили сте писмено запитване изх.№……………. до ТД на НАП – ….., изпратено по компетентност в Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението” – …….. отдел “Данъчно осигурителна практика”, заведено в регистъра на Дирекция “ОУИ” – ……… с вх.№………………..
В запитването си описвате следната фактическа обстановка: „М………..”АД /Застраховащ/ застрахова работниците и служителите си за своя сметка, като сключва групова застраховка „Злополука и заболяване”.
Споредзастрахователната полица Застрахователят действа на основание Кодекса за застраховането и съгласно общите условия по групова застраховка „Злополука и заболяване”, като застрахова 800 лица. Определена е застрахователна сума на едно лице в размер на 1500лв. Определени са и основните покрити рискове и застрахователните суми, които при настъпване на застрахователни събития застрахователят се задължава да изплати.
Въпросът, които поставяте е какви са дължимите данъци и осигурителни вноски върху сумите по застраховките?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
Относно облагането с данък върху разходите по реда на ЗКПО и данъчно третиране по ЗДДФЛ:
В §1, т.34 от ДР наЗКПО е дадено следното определение: „социални разходи, предоставени в натура” са отчетените като разходи социални придобивки по чл.294 от Кодекса на труда и предоставените по реда и начина, определени от чл.293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.
Съгласно чл.204, т.2 от ЗКПО с данък върху разходите се облагат документално обоснованите разходи, които са социални разходи, предоставени в натура на работници и служители и наети лица. Социалните разходи, предоставени в натура включват и разходите за вноски /премии/ за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и/или професионална квалификация и/или застраховка „Живот” и застраховка „Живот” ако е свързана с инвестиционен фонд /чл.204, т.2, буква „а” от ЗКПО/.
Според §1, т.55 от ДР на ЗКПО застраховки „Живот” са тези по смисъла на §1, т.14 от ДР на ЗДДФЛ: „Застраховки „Живот” са видовете застраховки по раздел І, т.1 и 3 от Приложение №1 към Кодекса за застраховането /КЗ/, а именно:
„т.1. Застраховка “Живот“ и рента:
а) застраховка “Живот“ с покритие на рисковете “смърт“ или “доживяване на определена възраст“, или “доживяване на определена възраст или по-ранна смърт“;
б) застраховка за пенсия или рента, включваща спестовна част и задължение за еднократни или периодични плащания.
При тези договори застрахователят изплаща фиксирани суми.
т.3. Застраховка “Живот“, свързана с инвестиционен фонд.”
Съгласно чл.208 от ЗКПО не се облагат с данък социалните разходи по чл.204, т.2, буква „а” в размер до 60 лв. месечно за всяко наето лице, когато данъчно задължените лица нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на извършване на разходите.
От застрахователната полица, предложението за сключване на застраховка и общите условия на застраховки „Злополука”, приложени към запитването, е видно, че застраховката, сключена от «МБАЛ-Шумен»АД не е застраховка „Живот” по смисъла на §1, т.55 от ДР на ЗКПО.
Ако разходите по сключената застраховка отговарят на определението в §1, т.34 от ДР наЗКПО за социални разходи, предоставени в натура, тогава същите подлежат на облагане с данък върху разходите в размер на 10% /чл.216 от ЗКПО/ при данъчна основа определена по реда на чл.212 от ЗКПО. Данъкът върху разходите се декларира с годишната данъчна декларация, подавана от данъчно задълженото лице и се внася до 15-то число на месеца, следващ месеца, в който е начислен разходът /чл.217, ал.1 и2 от ЗКПО/.
На основание чл.24, ал.2, т.9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват социалните разходи за сметка на работодателя, обложени по реда на ЗКПО.
Съгласно чл.205 от ЗКПО социалните разходи, които не са предоставени в натура, представляващи доход на физическото лице, се облагат при условията и по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Относно задълженията по КСО:
Ако изплатените разходи /премии/ за застраховки имат характер на социални разходи, съгласно чл.204, т.2, буква „а” от Закона за корпоративното подоходно облагане, тогава съгласно чл.6, ал.11 от Кодекса за социално осигуряване, върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл.4, ал.1 в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски за фонд „Пенсии”.
В чл.2, ал.2 и ал.3 от Наредба за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски са определени социалните разходи, върху които не се дължат осигурителни вноски – „Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени за сметка на социалните разходи за издръжка на столове (включително за поевтиняване на храната в тях), на здравни и лечебни заведения, детски заведения, почивни бази, поддържане на културни потребности на работниците и служителите, вноски за доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и професионална квалификация, както и върху еднократните помощи в пари или в натура, изплащани на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития.
Осигурителни вноски не се начислявани внасят върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на работници и служители, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл.209, ал.1от Закона за корпоративното подоходно облагане”.
В цитираните разпоредби разходите за застраховки, посочени в запитването, не са включени в социалните разходи, върху които не се начисляват и внасят осигурителни вноски.
Друг извод за дължимост на вноски за социално осигуряване може да се изведе, по аналогия на „противното” и от разпоредбата на чл.2а, съгласно която осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху направените от работодателя разходи за застраховки, определени като задължителни с нормативен акт.
От гореизложеното може да се направи извода, че върху премиите по застраховки, направени от работодателя в полза на работниците и служителите се дължат осигурителни вноски на основание чл.6, ал.11 от КСО и чл.2, ал.1 от Наредба за елементи на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски.
Вноските са за фонд „Пенсии”, а за родените след 31.12.1959г. и за ДЗПО в Универсален пенсионен фонд (аргумент чл.127, ал.1 и чл.157, ал.6 от КСО). Предвид уреденото по силата на чл.40, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване уеднаквяване на осигурителния доход за държавното обществено осигуряване и здравното осигуряване, върху средствата за социални разходи се дължат и здравноосигурителни вноски.

Оценете статията

Вашият коментар