здравноосигурителен статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС

1_2/13.01.2010г
ЗЗО, чл.33, ал.2
Относно: здравноосигурителен статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС
Във връзка с Ваше запитване с вх.№ ………2010г., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр. ………., относно здравноосигурителен статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС, изразяваме следното принципно становище:
От изложеното в запитването е видно, че живеете в Унгария и работите в международна организацияс дипломатически статут.Твърдите че служителите чужденцив тези организации не могат да бъдат част от здравно-осигурителната система на страната и здравни услуги за същите се предоставят от Медиковър срещу договор и месечна такса. Поради тази причина сочите че не можеда Ви бъде издаден документ Е 104. Въпросът който поставяте е :
Може ли приложения към запитването документ от Медиковърда бъде признат при разглеждане заявлението ми за промяна на здравно осигурителния статус ?
От 01.01.2007г.от присъединяването на Република България към ЕСза българските граждани, които се движат в държави-членки на ЕС, се прилага Регламент (ЕИО) 1408/71.
В тази връзка считано от 01.01.2007г. вчл. 33 наЗакона за здравно осигуряване е създадена ал.2съгласно която не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
Това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства и Регламент (ЕИО) 574/72, който определя реда за прилагане на Регламент (ЕИО) 1408/71.
При наличие на трансгранична ситуация (трудова заетост на територията на друга държава – членка), приложимото осигурително законодателство спрямо лицата, които попадат в персоналния обхват на Регламент 1408/71 се определя според разпоредбите на Дял II от този регламент (чл. 13-17).
В чл. 13(1) е изведен основния принцип, че за едно наето лице е приложимо законодателството на само една държава – членка, като според основното правило въведено с чл. 13(2)(а), това е законодателството в държавата на трудова заетост.
Предвид обстоятелството, че в запитването изложената конкретна обстановкае непълна с оглед преценкатазаконодателството на коядържава членкаще е приложимо спрямо Вас, ако приемем че попадате в хипотезата за приложимо унгарското осигурително законодателство, то тогава за Вас ще е приложима разпоредбата на чл.33, ал.2 от ЗЗО.
При тази хипотеза за коригиране на здравноосигурителния статус на лицата, които са били осигурени по схема за социална сигурност в друга държава-членка е необходимо същите да представят Е-формуляр/удостоверение, от което да са видни периодите на здравна осигуреност съгласно правилата за координация на Регламент 1408/71. Приложимите Е-формуляри за изясняване на здравноосигурителния статус са: Е 101, Е 102, Е 103, Е 104 и Е 121.
Формулярите Е 101, Е 102 и Е 103 представляват удостоверения, отнасящи се до приложимото законодателство. Съдържат идентификационни данни за осигуреното лице/самостоятелнозаетото лице, данни на работодателя, законодателството на коя държава-членка е приложимо и периода, през който лицето е подчинено на това законодателство.
В хипотезите, в които не се издава формуляр Е 101 (например на основание чл. 13(2)(а),(б),(в),(д) и (е) от Регламент (ЕИО) 1408/71, периодите на осигуряванесе удостоверяват с формуляр Е 104.
ФормулярътЕ 104 е удостоверение, отнасящо се до сумиране наосигурителни периоди на трудова заетостили периоди на пребиваване.
Данните, посочени във формуляра, севъвеждатв Регистъра на здравноосигурените лицаи служат за идентифициране на български граждани , спрямо коитоне е приложимо националното социално-осигурително законодателство, а се прилага законодателството на друга държава-членка по силата на координационните норми на регламента с цел удостоверяване на актуалния им здравноосигурителен статус.
От съдържанието на приложения писмен документ – сертификат става ясно само правото Ви на ползване на изброенитев него здравни услуги в Унгария от Медиковър. Същият не може да послужи като оправдателен документ за изясняване на здравноосигурителен статус.

Оценете статията

Вашият коментар