ЗКПО, чл.113,ЗКПО, чл.117,ЗКПО, чл.125,ЗКПО, чл.126

2_1243/17.10.2014г.
ЗКПОчл.113
ЗКПОчл.117
ЗКПОчл.125
ЗКПОчл.126
В писмено запитване, заведено в Дирекция „Обжалване и данъчно осигурителна практика” …………. с вх.№………….., са поставени следните въпроси:
1.При преобразуване на дружество чрез вливане приемащото дружество подава данъчна декларация в 30 дневен срок от датата на преобразуването на основание чл.117, ал.1 от ЗКПО.
2.С декларацията по чл.117 подава ли се годишен отчет за дейността и ако се подава – по какъв начин става това?
3.С тази данъчна декларация извършва ли се преобразуване на счетоводния финансов резултат както при годишната данъчна декларация?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите наЗКПО изразяваме следнотостановище:
Облагането с корпоративен данък при преобразуване на дружества и кооперации и прехвърляне на предприятие е уредено в глава 19 от ЗКПО. При преобразуване на дружества, ако преобразуването отговаря на условията за специфичен режим на облагане по раздел ІІ, глава 19 от ЗКПО, този режим се прилага, но се прилагат и общите положения на раздел І от същата глава, които са относими към конкретния случай на преобразуване.
С разпоредбата на чл.126 от ЗКПО е дадено собствено определение за формата на преобразуване – вливане. Съгласно чл.126, ал.1 от ЗКПО вливане е всяко преобразуване, за което едновременно са изпълнени следните условия:
1. всички активи и пасиви на преобразуващите се дружества преминават към съществуващо приемащо дружество, като преобразуващите се дружества се прекратяват без ликвидация;
2. на акционерите или съдружниците в преобразуващите се дружества се издават акции или дялове от приемащото дружество.
Ако са изпълнени изискванията на определението, дадено в чл.126 от ЗКПО ипреобразуването чрез вливане попада в обхвата на чл.125 от с.з., се прилага специфичния режим на облагане при преобразуване.
За дата на извършеното преобразуване за данъчни цели, съгласно разпоредбата на чл.113 от ЗКПО, се приема датата, на която е извършено вписването на преобразуването в търговския регистър.
Според чл.114 от ЗКПО, последен данъчен период при прекратяване на преобразуващо се дружество е периодът от началото на годината до датата на преобразуването.
Съгласно разпоредбите на посочената правна норма и чл.115, ал.1 от ЗКПО преобразуващите се дружества следва да се обложат за последния данъчен период с корпоративен данък, като това облагане е окончателно. Това означава, че данъчният финансов резултат за последния данъчен период на вливащото се дружество ще бъде формиран като счетоводният му финансов резултат, получен за периода от 01.01. на годината на вливането до датата на вливането, се преобразува за данъчни цели по общия ред на закона.
Декларирането на окончателния размер на корпоративния данък се извършва по реда на чл.117, ал.1 от ЗКПО чрез подаване на данъчна декларация по образец на годишната такава. Декларацията се попълва и подава от новоучреденото или приемащото дружество, в териториалната дирекция по регистрация на новоучреденото или приемащото дружество в срок от 30 дни от датата на вписване на преобразуването в търговския регистър. Корпоративният данък за последния данъчен период се внася от новоучреденото или приемащото дружество в 30-дневен срок от датата на преобразуването след приспадане на направените авансови вноски /чл.117, ал.2 от ЗКПО/.
Разпоредбата на чл.117 от ЗКПО не изисква подаване на годишен финансов отчет на преобразуващото се дружество към датата на преобразуването.
Следва да имате предвид, че за целите на данъчното облагане действията на преобразуващото се и приемащото дружество подлежат на последващ данъчен контрол, извършван от органите по приходите по реда на чл.110 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар