ЗКПО, чл.127,ЗКПО, чл.252,ТЗ

2_1565/15.09.2010г.
ЗКПО – чл.127;
ЗКПО – чл.252;
Търговски закон.
Във Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” ……… с вх.№ ………….09.2010г., сте изложили следната фактическа обстановка:
На основание ПМС №152 от 28.07.2010г на Министерски съвет, обнародвано в ДВ, бр.58/30.07.2010г, е извършено преобразуване на „……………..”и„……………” чрез сливане в „………………..” .
До 30.07.2010г, преобразуваните дружества са начислявали и заплащали данък върху приходите за бюджетните предприятия, съгласно глава тридесет и трета от ЗКПО в размер на 3%. След тази дата, дължимият корпоративен данък ще се начислява и заплаща от техния правоприемник – „……………..” .
Във връзка с изложената информация сте поставили следния въпрос:
1. Кой от изброените три културни института, съгласно ЗКПО, следва да подаде годишна данъчна декларация по чл.252 от закона за 2010 година, за какъв период и в какъв срок.
С оглед изложените факти и обстоятелства в запитването и съобразно действащата нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.5, ал.1 от Закона за закрила и развитие на културата /обн.ДВ, бр.50 от 1999 г., изм. ДВ, бр.50 от 2010 г.), държавните културни институти са юридически лица на бюджетна издръжка, които се създават, преобразуват и закриват от Министерския съвет по предложение на министъра на културата или със закон.
Съгласно чл.1, т.7 от Закона за корпоративното подоходно облагане, на облагане по този закон подлежат приходите от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество на бюджетните предприятия.
Дължимият данък върху приходите за отчетната година, бюджетните предприятия декларират с подаване на годишна данъчна декларация, съгласно чл.252 от ЗКПО.
С обнародване на постановление №152 от 28 юли 2010 година на Министерски съвет е извършено преобразуване чрез сливане на „…………….”и на „………………”.
Съгласно чл.4, ал.3 от ПМС №152/28.07.2010г правоприемник на правата и задълженията на двете преобразуващи се дружества се явява „……….”.
Съгласно чл.127 от ЗКПО и съгласно разпоредбите на ТЗ, сливането е форма на преобразуване, при която две търговски дружества образуват ново търговско дружество, в резултат на което те губят своята правосубектност (изчезват като субекти на правото) без да се извършва ликвидация. Имуществото и дейността на преобразуващите се дружества преминават към новото търговско дружество, което е техен универсален правоприемник.
В ЗКПО не е регламентиран специален ред за данъчно третиране на преобразуващи се бюджетни предприятия, какъвто съществува за търговските дружества в разпоредбите на глава деветнадесета от закона. Поради това прилагането на разпоредбите на специфичния ред за преобразуване, в частност при сливане, по аналог към преобразуване на бюджетни юридически лица е необосновано.
За „…………..”възниква задължение за подаване на годишна данъчна декларация за дължимия данък върху приходите по реда на чл.252 от ЗКПО съгласно общите разпоредби на закона за периода от датата на възникване на Центъра до края на отчетната 2010 година.
В резултат на извършеното сливане са налице следните обстоятелства:
– преобразуващите се дружества не съществуват в правния мир – техните идентификационни номера са закрити;
– „………………..” се явява техен универсален приемник, т.е. носи отговорност за техните данъчни задължения.
Считам, че предвид горните обстоятелствата, в интерес на новоучреденото юридическо лице е да подаде и годишни данъчни декларации за периода от 01.01.2010 година до датата на преобразуването за дължимите на бюджета данъци съгласно ЗКПО от прекратените юридически лица.
В тези годишни данъчни декларации следва да бъдат вписани и данните на преобразуваните бюджетни предприятия, независимо, че те са прекратени и несъществуват като такива.

Оценете статията

Вашият коментар