ЗКПО, чл.188,ЗКПО, чл.179,ЗА, чл.32, aл. 2, т. 1,ЗА, чл.32, aл. 2, т. 2,ЗА, чл.32, aл. 3,ЗКПО, чл.182

ЗКПО – чл.чл.179, 182 и 188
СС – 20
Закона за акцизите
2_119/14.01.2009г.
В Дирекция „ОУИ”- …………….. е постъпило писмено запитване, в коетосте изложили следната фактическа обстановка:
През стопанската 2008г-2009г започвате да се занимавате с производство на селскостопанска продукция.
Получавате целева субсидия за възстановяване на акциза за изразходваното гориво.
Поставяте следния въпрос: За получените целеви субсидии от ДФ Земеделие, възстановяването на акциза за изразходваното гориво ще се ползва ли данъчно облекчение по реда на чл.179, ал.1 от закона при условие, че са изпълнени условията на чл.179, ал.2 от ЗКПО?
Предвид неясно формулираният въпрос, от който не става ясно по реда на кой член от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ искате да ползвате преотстъпване на корпоративен данък и действащата към момента нормативна уредба, изказваме само принципно становище:
Съгласно чл. 32, ал. 2, т. 1 и 2 от Закона за акцизите и данъчните складове, земеделските производители, одобрени за финансово подпомагане от ДФ “Земеделие” по Закона за подпомагане на земеделските производители, прилагат преференциални акцизни ставки за моторни горива, използвани за обработка на земеделска земя.
Тази данъчна преференция се ползва чрез възстановяване на сума, която представлява разликата между определената по-ниска ставка и ставката на общо основание за количество, изчислено съгласно регламента на чл.32, ал.3 от Закона за акцизите и данъчните складове.
При счетоводното отчитане на получената субсидия следва да се съобразите с разпоредбите на счетоводен стандарт 20-Отчитане на правителствените дарения и оповестяване на правителствена помощ /СС 20/.
Относно размера на акциза за изразходваното гориво, изхождайки от разпоредбите на Закона за акцизите и данъчните складове и разпоредбите на Закона за счетоводството, той има характера на разчет, възникнал между дружеството и бюджета.
В Закона за корпоративното подоходно облагане данъчните облекчения, свързани с преотстъпване или намаляване на корпоративния данък по годишна данъчна декларация за съответната отчетна година са регламентирани в Глава двадесет и втора – Намаляване, преотстъпване и освобождаванеот облагане с корпоративен данък, а именно в РазделIII-Общи данъчни облекчения и Раздел IV- Минимална или регионална държавна помощ.
Данъчната преференция, по реда на чл.179, ал.1 от ЗКПО е регламентирана в РазделIII – Общи данъчни облекчения. Преференцията се изразява в преотстъпване на корпоративен данък в размер 60 на сто. Тя се предоставя на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от непреработената растителна и животинска продукция, в т. ч. от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство.
Изискванията на закона за да бъде допустимо това данъчно облекчение, посочени в ал.2 на с.чл., са данъчно задълженото лице да инвестира преотстъпения данък в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи, които са необходими за извършване на дейностите, посочени в ал.1. Срокът за инвестиране, регламентиран в чл.179, ал.2 от ЗКПО, е до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването.
В РазделIV – Минимална или регионална държавна помощ под формата на данъчни облекчения са регламентирани следните данъчни преференции:
– по реда на чл.184 от ЗКПО – преотстъпване на корпоративен данък 100 на сто за печалба от производствена дейност, вкл.ишлеме, в случай, че ДЗЛ развива дейност в общини с висока безработица и са изпълнени условията на чл.188 от закона;
– по реда на чл.187 от ЗКПО – преотстъпване на корпоративен данъкдо 60 на сто на кооперации и образувани от тях предприятия, членуващи в кооперативни съюзи по см. на глава четвърта от Закона за кооперациите, когато са изпълнили условията на чл.188 от закона. Кооперациите и образуваните от тях предприятия следва да изпълнят и изискванията, регламентирани в чл.187, ал.2 и ал.3.
Съгласно §1, т.31 от ДР на ЗКПО, „минимална помощ” е помощта по см. на Регламент /ЕО/ №1998/2006 на Комисията от 15.12.2006г за прилагане на чл.чл.87 и 88 от Договора към минималната помощ. Определение за „минимална помощ” можете да намерите и в §1, т.3 от Закона за държавните помощи.
Текстът на чл.188 от ЗКПО регламентира, че данъчното облекчение „минимална помощ”е налице, когато суматана получените минимални помощи от ДЗЛ през последните три години, вкл.текущата, независимо от тяхната форма или източник на придобиването, не превишава левовата равностойност на 200 000 евро.
За да ползвате данъчното облекчение „минимална помощ” по реда на РазделІV от глава двадесет и втора следва да се съобразите и с обхвата на данъчно задължените лица, коитоне могат да ползват това облекчение. Текстът на чл.182, ал.2 от т.1 до т.7 от ЗКПО регламентира по отношение на кои ДЗЛ не се прилага данъчно облекчение, представляващо минимална помощ.
Съгласно чл.182, ал.2 от ЗКПО, данъчно облекчение „минимална помощ” не се ползва от ДЗЛ:
-в т.2 – осъществяващи дейност по първично производство на селскостопански продукти, посочени в Приложение І към Договора за създаване на ЕО;
-в т.3 – осъществяващи дейност по преработка и реализация на селскостопански продукти, посочени в Приложение І към Договора за създаване на ЕО.
При преценката на това, по реда на кой раздел от закона ще ползвате облекчение за преотстъпен корпоративен данък следва да имате предвид изискванията на всяка от разпоредбите за конкретното данъчно облекчение.
Изпълнението на горните условия подлежи на последващконтрол от страна на органите по приходите при НАП.

Оценете статията

Вашият коментар