ЗКПО, чл.195

5_584/26.06.2008
ЗКПО, чл. 195
Уважаема госпожо …………..,
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило в ЦУ на НАП, Дирекция „ОУИ” гр. …….., изразявам следното становище:
В писменото си запитване описвате фактическа обстановка, която не е възникнала. Поради това, изразеното становище не е конкретно:………..е търговско представителство на „………”, регистрирано в БТПП. Същото предоставя услуги на централата, които са във връзка с управление на дарения и консултации на потребителите на безвъзмездни грантове в България и други страни от източна Европа.
На търговското представителство му предстои да ползва услугите на чуждестранни консултанти – физически лица. Във връзка с изложеното поставяте следните въпроси:
1. Дали се дължи данък при източника по чл.195 от ЗКПО за изплатените суми на ЧФЛ ? Какви са процедурите и сроковете при прилагането на тази разпоредба?
2. Прилага ли се процедурата за избягване на двойното данъчно облагане, ако наетият консултант е местно лице на държава, с която Р България има подписана СИДДО ? Каква е процедурата в този случай ?
Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 1от 2
Чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в страната /чл.7 от ЗДДФЛ/. Такива са лицата, които не са местни по смисъла на чл. 4 от ЗДДФЛ.
Видовете доходи от източници в Р България са регламентирани в чл. 8 от ЗДДФЛ. От източник в Р България са доходите от възнаграждения за технически услуги, начислени/изплатени от търговски представителства на ЧФЛ. Законово определение на понятието „възнаграждения за технически услуги”се съдържа в § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО.„Възнаграждения за технически услуги” са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице”.На основание чл. 37, ал. 1, т. 7 от ЗДДФЛ възнагражденията за технически услуги начислени/изплатени в полза на ЧФЛ се облагат с окончателен данък, който се определя върху брутната сума на начислените/изплатените доходи. Съгласно чл. 65 от ЗДДФЛ данъкът се удържа и внася от предприятието – платец на дохода.
В случаите, когато между Р България и страната, на която физическото лице е местно, има сключена СИДДО, се прилага процедурата, която се съдържа в глава шестнадесета, раздел ІІІ от ДОПК. СИДДО се прилагат след удостоверяване на основанията за това / чл. 135, ал. 2 от ДОПК/. Необходимо е също така, да имате пред вид, че на основание чл. 175 от ДОПК за неплатените в законоустановените срокове задължения за данък се дължи лихва „ върху задълженията на чуждестранно лице за данъци, подлежащи на удържане при източника – от датата на изтичането на срока за внасянето им съгласно българското законодателство до деня, когато чуждестранното лице докаже наличието на основание за прилагане на СИДДО, по която Република България е страна, включително в случаите, когато съгласно спогодбата данък не се дължи или се дължи в по-нисък размер”.
Чл. 195 от ЗКПО ще се прилага в случаите когато се реализират печалби и доходи от чуждестранни юридически лица.
Директор:

Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 2от 2

Оценете статията

Вашият коментар