ЗКПО, чл.5

5_561/24.06.2008
ЗКПО, чл. 5
Уважаеми господин ……………..,
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило в ЦУ на НАП, Дирекция „ОУИ” гр. София, изразявам следното становище:
В писменото си запитване описвате фактическа обстановка, която не е възникнала: „Общество „…………” – юридическо лице, регистрирано въз основа на Закона за вероизповеданията, ще строи сграда за нуждите на „……….”. Част от средствата ще се набавят от продажбата на дарен на„………” апартамент.
Поставеният от Вас въпрос е следният: Как следва да се третира, за целите на корпоративното облагане, продажбата на въпросния апартамент. Смятаме, че бъдещата реализирана сделка няма да е „по занятие” /чл. 1 от Търговския закон/, „а по-скоро е трансформиране на актив на дружеството в друг актив за целите на религиозната институция”.
С оглед на изразеното принципно запитване, изразеното становище също има принципен характер.
Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 1от 2
Когато се прилага разпоредбата на чл. 1, от ТЗ, следва да се има пред вид, че Търговският закон определя понятието «търговец» като го свързва с извършването на сделки по занятие. ЗКПО, обаче не се интересува от обстоятелството дали сделките се извършват по занятие и следователно не е необходимо лицето да има качеството «търговец». Достатъчно за облагането с корпоративен данък е извършването на някоя от сделките изброени в ал. 1 на чл. 1 от ТЗ и реализирането на печалба.
Обект на облагане по ЗКПО е печалбата на местните юридически лица, които не са търговци, включително организациите на вероизповеданията, от сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество /чл. 1, т. 2 от ЗКПО/, като на основание чл. 5, ал. 1 от същия закон печалбите се облагат с корпоративен данък.
Директор:’

Оценете статията

Вашият коментар