ЗКПО, чл.28, aл. 3, т. 1,ЗДДС, чл.80, aл. 2

843/11.07.2014
Чл.80, ал.2 ЗДДС
Чл.28, ал.3, т.1 ЗКПО
В писмено запитване, постъпило в деловодството на Териториална дирекция на НАП ……………с вх. № ……г., изпратено за отговор по компетентност вДирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………. с писмо вх. № ……….г. сте изложили следната фактическа обстановка:
След наводненията на 19.06.2014г. в кв. „А”, в обект на дружеството на ул.”Н”/ул.”П” е погинала стока, чието количество в момента се изяснява. На ул.”Г” № .., където е регистрирано дружеството се съхранява счетоводният архив до 2010г. вкл., който също е наводнен и негоден за използване.
Поставили сте следните въпроси:
1. Какви документи следва да бъдат представени пред органите по приходите за установяване на щетите от погиналата стока?
2. Как следва да се действа при предстоящи проверки и ревизии, след като документите на фирмата за посочения период са негодни за използване?
Изложеното в запитването не позволява да се изготви конкретен отговор на поставените въпроси, с оглед на което становището ни по прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ и Закона за корпоративното подоходно облаганеима принципен характер.
По първи въпрос:
Със Заповед № ……..г. на кмета на Община ………., във връзка с падналите обилни валежи, причинили разрушения на домове, обществени сгради и инфраструктура е обявено бедствено положение на територията на район ………….о при граници на юг – …………., на изток ……….., на север – ……………, на запад – …………
В запитването твърдите, че в резултат на наводнението е погинала стока на дружеството Ви в обект находящ се с кв.”А”, с оглед на коетоследва да имате предвид приложимите в този случай разпоредби на ЗДДС.
По силата начл.79, ал.3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Изключения от това правило са регламентирани в чл.80, ал.2 от ЗДДС. Съгласно т.1 на разпоредбата, корекции по чл. 79, ал. 3 от закона не се извършват в случаите на унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила.
Във връзка с облагането по ЗКПО приложение намира чл.28, ал.2 от ЗКПО, според който не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси. Тази разпоредба не се прилага в случаите, когато разходите се дължат на непреодолима сила / чл.28, ал.3, т.1 от ЗКПО/.
ВЗДДС и в ЗКПО не е дадено определение на понятието “непреодолима сила”. За целите на данъчното облагане, съдържанието, което се влага в това понятие се извлича от разпоредбата на чл. 306, ал. 2 от ТЗ, съгласно която “непреодолима сила” е “непредвидено или непреодолимо събитие от извънреден характер”.
Предвид съдебната практика, като непреодолима сила следва да се квалифицират природни явления – земетресение, наводнение, свличане на земни пластове, бури, снежни виелици, лавини, пожари, продължителни суши и епидемии, радиационно, химическо и бактериологично заразяване, когато са причинени жертви и тежки щети на собствеността или са застрашени здравето и животът на населението.
Следователно, за да бъде квалифицирано едно събитие като непреодолима сила, същото трябва да има извънреден характер за данъчно задълженото лице, да е случайно по своя произход, непредвидено и непредвидимо, настъпващо независимо и въпреки волята на лицето, но да не се дължи на причини, за които последното отговаря. Съществен елемент на непреодолимата сила е, че събитието и неговите последици биха настъпили и при полагане на всички възможни усилия за ненастъпването им от добрия търговец в дадена сфера на дейност. Не е налице непреодолима сила, когато съответното събитие е могло да бъде предотвратено, макар предвиждането му да е било трудно.
В ЗКПО, в ЗДДС, както и в правилника за неговото прилагане не се съдържат разпоредби, регламентиращи необходимите документи, които следва да притежава лицето за удостоверяване на „непреодолима сила”. В тази връзка, за доказателства могат да послужат всякакви документи, издадени от компетентни органи, от преценката на които може да се заключи, че унищожаването, липсата или бракуването на стоките са вследствие на непреодолима сила, като например в случая изготвенипротоколи от комисии на съответните компетентни органи, за установяване на щетите от наводнениетои др.
Съгласно чл.10, ал.1 и ал.2 от ЗКПО, счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. Счетоводен разход се признава за данъчни цели и когато в първичния счетоводен документ липсва част от изискуемата информация по ЗСч при условие, че за липсващата информация са налице документи, които я удостоверяват. В разпоредбите на ЗКПО не се съдържа изискване за вида на първичния документ. Като пример за документ, удостоверяващ брака на стоково-материални запаси може да се посочи протоколът за брак, отговарящ на изискванията на ЗСч, който следва да бъде съпътстван с други документи, удостоверяващи основанието за брак.
Предвид горното, ако разполагате със съответните доказателства, че унищожаването, липсата или бракът на стоки са в резултат на непреодолима сила ще са приложими разпоредбите на чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС и чл.28, ал.3,т.1 от ЗКПО.
Документите, които имате подлежат на преценка и анализ от органите по приходите при извършване на последващ данъчен контрол.
По втори въпрос:
При унищожаване на оригинала на документи за закупени стоки и услуги можете да упражните право на приспадане на данъчен кредит въз основа на фотокопие от екземпляра на издателя на документа, заверено от него с подпис и печат, което да съхранявате в счетоводството си. Освен това е необходимо да уведомите за унищожаването на документите териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по регистрацията си /чл.58, ал.2 от ППЗДДС/.
По отношение на документирането на стопанската операция за данъчни цели е приложима нормата на чл.10 от ЗКПО, поради което следва да се снабдите със заверени копия на унищожените документи.

Оценете статията

Вашият коментар