Данъчното третиране по ЗДДС на таксите, които се събират от Държавните горски стопанства по Тарифа за таксите в системата на Държавната агенция по горите по Закона за горите.

82/17.06.2009 г.
ЗДДС – чл.2, т.1; чл.3, ал.1 и 5; чл.112, ал.1; чл.113, ал.1
ППЗДДС – чл.113, ал.16
Наредба № Н-18/2006 г. – чл.5, т.1
ОТНОСНО:Данъчното третиране по ЗДДС на таксите, които се събират от Държавните горски стопанства по Тарифа за таксите в системата на Държавната агенция по горите по Закона за горите.
Във връзка с Ваше запитване постъпило в дирекция „ОУИ”-… с вх.изразяваме следното становище:
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Държавните горски стопанства на основание чл.15г, ал.1, чл.36, ал.3, чл.53, ал.3 и ал.7 и чл.57, ал.5 от ЗГ са упълномощени да събират и превеждат на държавата в лицето на Държавна агенция по горите тарифни такси.
Зададени са следните въпроси:
1. Как следва да се третират по ЗДДС /облагаеми или необлагаеми с ДДС/ събирани тарифни такси, а именно:
А. Такси за ползване от горите и земите от горския фонд.
– Такси за ползване на дървесина от горите – собственост на държавата.
– Такси на корен на облите дървени материали, дърва за горене и вършината, добити от държавния горски фонд.
– Такси за странични ползвания и странични горски продукти, добити от държавния горски фонд.
– Такси за земеделско ползване на земи от Държавния горски фонд, представляващи междуредия в новосъздадени горски култури и невъзобновени сечища.
– Такси за ползване на инфраструктурата в горския фонд.
Б. Такси за административни и технически услуги.
В. Такси по Закона за лова и опазване на дивеча.
2. Ако горепосочените такси са необлагаеми, какъв документ трябва да се издаде – фактура или приходна квитанция? В случай, че отговора е приходна квитанция, трябва ли към този вид приход да се издава касов бон?
3. Следват ли гореизброените такси да бъдат отразени в регистрите по ДДС ?
По първи въпрос: По смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. В ал.2 на чл.3 от закона е определен обхвата на понятието „независима икономическа дейност“.
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.5 от ЗДДС, не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, като в закона са изброени определени изключения.
По смисъла на чл.24, ал.1 от Закона за горите за осъществяване стопанисването на държавния горски фонд и охрана на горите и земите от горския фонд се създават държавни горски стопанства. Държавните горски стопанства са самостоятелни юридически лица със статут на държавни предприятия по чл.62, ал.3 от Търговския закон.
Съгласно чл.62, ал.3 от ТЗ със закон могат да бъдат образувани държавни предприятия, които не са търговски дружества.
В §1, т.7 от ДР на ЗДДС са посочени “дейности или доставки, извършвани от държавата, държавните и местните органи в качеството им на орган на държавната или местната власт“, а именно – дейностите или доставките, извършени от лице, създадено със закон, когато:
а) се извършватвизпълнениенаправомощиятаму, произтичащи от
нормативен акт, и не могат да се извършват от търговец, освен ако това му е
възложено със закон;
б) е установена такса с нормативен акт.
Предвид гореизброените законови разпоредби, дейностите или доставките, извършени от ДГС, които са им възложени със закон и не могат да се извършват от други търговци, за които е установена такса с нормативен акт, попадат в хипотезата на чл.3, ал.5 от ЗДДС и не подлежат на облагане с ДДС.
Министерски съвет на основание Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча приема тарифи в които определя размера на таксите които се събират. В този смисъл, събираните такси, които Ви интересуват не попадат в обхвата на независимата икономическа дейност.
По втори въпрос: Дейностите, за които държавното горско стопанство не е данъчно задължено лице, не попадат в обектите на облагане по чл.2, т.1 от ЗДДС. Тези услуги не попадат и в обхвата на разпоредбите регламентиращи облагаемите доставки, включително с нулева ставка на данъка, и освободени доставки, и придобивания.
В тези случаи, документирането не се извършва с данъчен документ, по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС. Основанието за това са разпоредбите на чл.113, ал.1 от ЗДДС, които въвеждат задължение за издаване на фактура само по повод на доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане.
Следва да се има предвид, че съгласно чл.4, ал.3 във връзка с чл.7 от Закона за счетоводството, предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство. В случая получените суми за тарифни такси следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по чл.7 от ЗСч.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13 декември 2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
По смисъла на чл.5, т.1 от Наредба № Н-18 от 2006г., не са задължени да издават фискални касови бележки държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, за които последните не са данъчно задължени лица по смисъла на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
По трети въпрос: На основание чл.113, ал.16 от ППЗДДС, доставките и дейностите извън рамките на независимата икономическа дейност на лицето се отразяват в отчетните регистри като освободени доставки.

Оценете статията

Вашият коментар